Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye 1 Milyar Euroluk Dev Fona Ortak Oldu!

23 müttefik ülkenin yer aldığı NATO İnvasyon Fonu’nda Türkiye de yer alacak. Fonun hedefleri ne? İşte detaylar;
Türkiye 1 Milyar Euroluk Dev Fona Ortak Oldu!
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 28 Temmuz’da NATO zirvesinde kurulan ve dünyanın ilk çok uluslu girişim sermayesi olan “NATO İnovasyon Fonu”na katıldığını açıkladı. Bakan Mehmet Fatih Kacır, fonun Türkiye’deki start-up’lar için büyük bir fırsat olduğunu, hem yatırım desteği hem de NATO ve müttefik ülkelerin pazarlarına erişim imkanı sağlayacağını belirtti.

1 milyar vatandaşın güvenliğini korumaya hizmet edecek teknolojiler için finansman sağlayacağı ifade edilen fonun büyüklüğünün 1 milyar euro büyüklüğünde olduğu bildirildi. Fon, Avrupa’nın en büyük derin teknoloji fonu olma özelliğini taşıyor.

Fonun Amacı Ne?

Yapılan açıklamalara göre 1 milyar euroluk fonun amacı müttefiklerin inovasyon ekosistemlerinin güçlendirilmesi, derin teknolojilerdeki finansmanın karşılanması ve geliştirilen teknolojilerin kullanıma sunulması.

Fon, yapay zeka, büyük veri, otonom sistemler, yeni malzemeler ve ileri imalat, kuantum gibi teknolojileri geliştiren start-up’lara ve bu teknolojileri destekleyen girişim sermayesi fonlarına yatırım yapacak.

23 müttefik ülkenin yer aldığı fonda Türkiye 15 yıl boyunca ortalama 45 milyon euro finansmanla 6’ncı büyük ortak olacak. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.