Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRKBESD: Türkiye’de Beyaz Eşya Satışları Düştü

TÜRKBESD, Ocak-Eylül dönemine ilişkin beyaz eşya ihracat verilerini açıkladı. Başkan Dinçer, Eylül ayında gerçekleşen ihracata yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
TÜRKBESD: Türkiye’de Beyaz Eşya Satışları Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya ve küçük ev aletlerini (Arçelik, Arzum, BSH, Dyson, Electrolux, Haier Europe, Miele, SEB, Silverline ve Vestel) temsil eden Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) 2022’in ilk 9 ayında 6 ana ürünün ihracat verilerini açıkladı.

“Türkiye’de Beyaz Eşya Satışları Yüzde 5 Düştü”

TÜRKBESD tarafından paylaşılan bilgilerde bu yılın ilk 9 ayında 6 ana üründe beyaz eşya ihracatı adet bazında geçen yılın aynı dönemine göre korundu. Türkiye satışları ise yüzde 5 düştü. Konuyla ilgili açıklama yapan TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, 2022 Ocak-Eylül döneminde geçen yıla göre iç satış ve ihracatta yüzde 23’lük bir artış kaydedildiğini aktardı.

Yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 4,7 daralma göstermişti. Söz konusu dönemde toplam üretim 21 milyon 382 bin 469 adet, yurtiçi satışlar ise 5 milyon 589 bin 271 adet olmuştu.

“Eylül Ayında İhracat Yüzde 4 Arttı”

Başkan Dinçer, ekonomik gelişmelerden dolayı önceden bu yılın zor geçeceğini öngördüklerini bildirdi. Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre beyaz eşya ihracatının yüzde 4 arttığını söyledi. İç satışların aynı seviyede seyrettiğini ekledi. Beyaz eşya sektöründe tüm olumsuzluklara rağmen yılın son çeyreğinde toplam satışların artacağına inandığını belirtti.

TÜRKBESD üyesi firmaların 2022’nin ilk 9 ayında toplam satışlarının 25 milyon 378 bin 672 adet olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

TÜRBESD Başkanı Dinçer, Türkiye’nin dünya beyaz eşya üretiminin yüzde 7’sini karşıladığını aktardı. Sektörün 15 bin adet bayi, 3 bin 500 adet yetkili servisi, yan sanayisi ve tedarikçileri ile büyük bir ekosistemi temsil ettiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.