Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkbank’ın Satışına İtiraz Geldi: Altın Hisse Sahibi Dava Açtı

TMSF’nin satışa çıkardığı Türkbank ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. DP Genel Başkan Yardımcısı Tunay, bankanın altın hisse sahibi çıktı. Satış mahkemeye taşındı.
Türkbank’ın Satışına İtiraz Geldi: Altın Hisse Sahibi Dava Açtı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Birinci Dünya Savaşı’ndan önce kurulan ve İslam aleminin ilk özel bankası olma özelliğine sahip olan Türk Ticaret Bankası’nın (Türkbank) satışında yeni bir gelişme yaşandı. İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ne (İGE) değerinin altında satıldığı için tepki çeken Türkbank’ın satışına Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Tunay’dan itiraz geldi.

455 milyon TL’ye satılacak olan bankanın ortağı olduğunu duyuran Tunay, elindeki dedesinden kalma altın hisseye dikkat çekti.

Bankanın kurucusu Hacı Adem İbrahim Beyzade’nin torunu olan Tunay, altın hisse sahibine sorulmadan herhangi bir satış işleminin gerçekleştirilemeyeceğini savundu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) gerçekleştirdiği satışa ilişkin hukuki sürecin başladığını paylaştı.

Sözcü gazetesine açıklamalarda bulunan Tunay, “Bankanın ana kuruluş sözleşmesinde ortaklığımız ve altın hisse sahibi olduğumuz yazıyor. Altın hisse sahibi ortak olarak yıllarca bankayla yazışmalarımız oldu. Birçok kararda dedemin yasal mirasçısı anneannemizden onay alındı. Ancak bu son satış bize haber dahi verilmeden yapıldı” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

“Operasyon Çekildi”

DP Genel Başkan Yardımcısı, satış sürecine ilişkin fon yetkilileriyle irtibata geçildiğini ve hisse sahipliği durumunun paylaşıldığını fakat kendilerine yapılan açıklamada, ana sözleşmenin kayıp olduğunun söylendiğini şöyle aktardı:

“Koskoca bankanın ana sözleşmesi nasıl kaybolur? Ana sözleşmenin 3 sayfası zaten bizde var. Arşive biz girip bakalım diyoruz, bize de izin vermiyorlar. Adeta operasyon çekildi, yangından mal kaçırır gibi ihale yapıldı. Kayıtların ortaya çıkarılması için dava açacağız.”

Savunmada Finansman Kaynağı Olması için Proje Hazırlanmıştı

Alelacele satışı yapılan bankasının köklü tarihine dikkat çeken Tunay, Türkbank’ın lisans değeri ve varlıklarına rağmen çok ucuza satılmak istendiğini söyledi.

Basına ve kamuoyuna kapalı gerçekleştirilen ihalede rekabetin de söz konusu olmadığını savundu.

Türkbank’ın atıl bir banka olarak lanse edilmemesi ve savunma alanında finansman kaynağı olması için proje geliştirdiklerini ancak Cumhurbaşkanlığına ulaştıramadıklarını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.