Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Varlıklarında Negatif Ayrışmaya Karşılık, ABD Borsaları ve CDS’inde Pozitif Duruş

Dünya finansallarından negatif ayrışan Türk varlıkları ve BIST endeksleri, pozitif kapanan ABD spot hisse senedi piyasaları ve değer kazanan ABD vadelileri.
Türk Varlıklarında Negatif Ayrışmaya Karşılık, ABD Borsaları ve CDS’inde Pozitif Duruş
HABER GİRİŞ

Şubat ayı Türk varlıklarına iyi gelmedi. Dünya finansallarından negatif ayrışmanın devam ettiği haftanın ikinci işlem gününde ilk seans pozitif bir duruş göstermişti. Tablodaki ılımlı hareket BIST Bankalar Endeksi (XBANK) ile destek bulmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası ile ilgili açıklamasından sonra yaklaşık olarak %3.30 seviyesinde değer kazancında olan İş Bankası C grubu hisse senedi ISCTR değer kaybetmeye başladı ve kazanımlarını iade etti. 

İkinci seansta daha katı bir geri çekilmenin sürmesi an itibarıyla %6.09’luk bir kaybın görülmesine işaret etti. Günlük bazda hareket marjlarını 5,96 ve 5,36 TL/p’de kaydeden hisse 5,40 TL’den işlem almaka. ISCTR aylık bazda %27.73 seviyesinde verdiği pozitif değişime karşılık negatif bölgede seyrini derinleştiren %28.40’lık 52 hafta değişimi göstermekte. 

Banka’nın bugün KAP’ta yaptığı açıklamaya göre 5 milyar TL tutarına tekabül edecek şekilde nitelikli yatırımcıya yönelik, 10 yıl vadeli borçlanma aracı ve yapılandırılmış borçlanma aracı ihracına gidilecek. Vade tarihi 27.07.2027 olarak belirtilen özel sektör türlü tahvilin iş kodu TRSTISB72712 olarak takip edilirken vade başlangıç tarihi 08.08.2017 olarak yer almıştı.

BIST Bankalar ve Sanayi Endeksinde Destekler Gündemi

Endekslerde Destek Bölgeleri Takip EdiliyorXBANK sabahki seansın kazanımlarını iade ederek, gevşemesini daha da artırdı ve negatif bölgede harekete geçti. Endeks %0.31 değer kaybı ile 135.408 puandan fiyatlanırken yukarı yönde kolladığımız dirençler yerini 135k seviyesindeki olası desteğe bıraktı. Görünümün 135k seviyesinin altında gerçekleşebilecek bir olası kapanış ile karşılaşması daralmayı artırabilecek bir faktör olarak okunabilir.

BIST Sanayi Endeksi (XUSIN) bankalar tarafındaki baskıya eşlik ederek salınsa da pozitif tarafta dalgalanması sürdürüyor. XUSIN %0.12 pedim ile 116.757 puanda. Yine dirençleri değil de destekleri ele alma konusunda daha meyilli olan genel harekete paralel endeksin aşağı yöndeki ilk psikolojik seviyesi 115 bin seviyesi olarak karşımıza çıkabilir. 117.108 seviyesinde takip edilen 100 günlük hareketli ortalama olası bir direnç olarak gündeme gelebileceği gibi, endeks üzerinde 14 günlük periyotta çalıştırılan RSI indikatörü 36 seviyesinde grafiklenirken satım bölgesinde dalgalanıyor.

GCM Yatırım Banner

Wall Street Borsalarında 4Ç18 Bilançoları Etkisi

2018 Yılının Son Çeyrek Mali Tabloları Gündeminde New York Borsalarına BakışSon günlerde 2 endeksten yer yer ters orantılı hareketleri ile karşımıza çıkan Dow Jones haftanın ilk gününü %0.70 prim ile kapatmıştı. Bu değerlenmenin ardından 25.239 puandan fiyatlanan endeks son günlerde beklediğimiz 25k seviyesini yukarı yönde kırdı ve 2018 düşüş sürecinde izlenen aşağı yönlü trendin pozitif kırılma ihtimalini artırdı. Küresel tarafa yansıması yüksek olan finansallarda psikolojik yükseliş hareketine dair mesaj algılanacak eşiklerin aşılmış olması olumlu bir tablo işaretinde değerlendirilebilir.

S&P 500 endeksinde %0.68 kazanım ile 2.725 puanlık bir kapanış gözlenirken, Nasdaq %1.15 ile 7.348 seviyesinde haftanın ilk gün kapanışını kaydetti. Her iki endeksin de Dow Jones’a paralel ılımlı hareketleri piyasalar için sıcak bir görünüme neden olabilir. Ancak öte tarafta varlığını koruyan durum ise Hazine kıymetleri ihracına katılan yatırımcının spot hisse senedi piyasalarından gerçekleştirdiği çıkışlar oluyor. Durumun netlik kazanması, global risk iştahındaki düzlemeye paralel hisse senetlerine dönebileceği gibi İtalya’nın teknik olarak resesyon süreci ve olası anlaşmasız Brexit gündemi hareketi etkileyebilir.

Donald Trump, Jerome Powell ve 5 Yıllık ABD CDS’i

Donald Trump ve Jerome Powell Yemeği, Çin Tatili ve 5 Yıllık ABD CDS'iÇin tarafında gündemde olan yeni yıl tatili piyasaların hacmini düşürmekte. Büyük yapı taşlarından olan Çin finansalları ve yatırımcısı makro düzlemde ağırlığı yüksek bir etkiye sahip. Ayırca yakından takip edilecek diğer gelişme ise Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ile Başkan Donald Trump’ın akşam yemeği olarak dikkat çekiyor.

ABD vadeli hisse senedi piyasalarında ise artı yönlü hareket seyrini koruyor. Dow 30 %0.40, Nasdaq %0.41 ve S&P 500 %0.22 prime işaret etmekte. ABD dolarını ülkenin ticaret hacmi en yüksek olan 6 ülke para cinsine karşı takip eden ABD Dolar Endeksi (DXY) bugün yatayda seyrederken 95,89 seviyesinde fiyatlanıyor. Hazine kıymetlerinin sigortalanmasında risk primi olarak kullanılan CDS marjında, 5 yıllık ABD CDS’i ise 17.3 seviyesinden fiyatlanırken haftalık bazda negatif yöndeki %2.76 hareketi ile risk azalımını işaret etmekte.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın