Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Şirketleri Yönünü Özbekistan’a Çevirdi

Türk şirketleri birçok ülkede adından söz ettirirken, bu ülkeden biri Özbekistan oldu. Türk şirketlerinin payı yüzde 10'u geçti. Detaylar haberde...
Türk Şirketleri Yönünü Özbekistan’a Çevirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye’de ekonomi rotasının oluşturulmasıyla hedeflerden biri yabacı yatırımcıyı ülkeye çekmek oldu. Bu yönde adımlar atılırken, Türk şirketleri ise yatırım için Orta Asya ülkesi Özbekistan’a yönünü çeviriyor.
Özbekistan yabancı yatırımcıların ilgi odağı olurken, ülkedeki 14 bin yabancı şirketin yaklaşık bin 900’ü de Türk sermayeli. Durum böyleyken Türkiye’nin en önemli şirketlerinin yatırım furyasına katıldığı Özbekistan’da ilginç bir rapor hazırlandı.

Özbekistan İstatistik Ajansı ülkenin yatırım haritasını çıkardı. Yapılan araştırma ile Özbekistan’da 14 bin 226 yabancı şirket bulunurken, Türklerin payının yüzde 10’un üzerinde olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya göre Özbekistan’da en fazla yabancı şirket Ruslara ait. Ülkede 3.019 Rus şirketi bulunuyor.

Rusya’nın ardından ikinci sırada Çin geliyor. Çinli şirket sayısı 2.501 olarak kayda geçti. Ayrıca Özbekistan’da Türkiye’den 1.886 şirket, Kazakistan’dan 1.102 şirket, Güney Kore’den 727, ABD’den 313 şirket faaliyetini sürdürüyor.

Çin ise Orta Asya’da etkinliğini artırıyor. Oransal büyümede fark atarak şirket sayısı yüzde 7 büyüdü.

GCM Yatırım Banner

Ülkede yatırım furyasına katılan şirketler arasında Anadolu Grubu, Cengiz Holding, Aksa Enerji, ER-Bakır yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.