Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Şirketler AB Değer Zincirinin Ayrılmaz Parçası

Türkiye’nin çok önemli stratejik bir ortak olduğunu söyleyen AB Komisyonu Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Varhelyi'nden önemli açıklamalar.
Türk Şirketler AB Değer Zincirinin Ayrılmaz Parçası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan’ın, Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla Brüksel’deki TÜSİAD temsilciliğinde düzenledikleri “Küresel zorluklar, Avrupa Birliği ve Türkiye: İş dünyasının rolü” adlı etkinlikte konuştu.

Türkiye’nin AB’ye aday ve kilit bir ortağı olduğunu, önemli bir NATO müttefiki ve zor bir bölgede stratejik ortak olduğunu ifade etti. AB ile Türkiye arasında istihdam sağlayan ve reel ekonomiyi güçlendiren ticaret ve yatırım bağları olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin AB’nin 7’nci, AB’nin ise Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı konumunda olduğunu vurguladı. Geçen yıl AB- Türkiye arasındaki ikili ticaret yaklaşık 200 milyar Euro’ya ulaştığını ve Gümrük Birliği ile ikili ticaretin katlanarak arttığını söyledi.

Türk İşletmeler AB İç Pazarına Tam Erişime Sahip

Türk İşletmeler AB İç Pazarına Tam Erişime SahipTürk işletmelerinin büyük fırsatlar sunan AB iç pazarına tam erişime sahip olduğunu söyleyen Varhelyi, bunların Avrupa değer zincirlerinin ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Mevcut jeopolitik ortamda, işbirliğini yoğunlaştırmanın ortak çıkar sağladığını, eşil ve dijital dönüşüm, enerji, sanayi, inovasyon, teknoloji, göç ve güvenlik gibi alanlarda olumlu ilerleme sağlanabileceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin dinamik ve modern ekonomisi, güçlü ve eğitimli iş gücü ve coğrafi yakınlığıyla AB için doğal bir tercih olması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı da Türkiye’nin ekonomik, ticari ve finansal olarak zaten AB’nin bir parçası olduğunu, ülkenin sadece siyasi açıdan AB içinde yer almadığını söyledi. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.