Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Parasını Koruma Hakkındaki Kararda Değişiklik Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı kararda değişiklik yaptı.
Türk Parasını Koruma Hakkındaki Kararda Değişiklik Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Bugünkü gazetede yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karara göre Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’in bazı maddelerinde değişiklik yapıldı.

Buna göre aynı kararın 2. maddesine bazı alt bentler eklendi. (u) bendinde yer alan “maden” ibaresi, “madenler” şeklinde değiştirildi.

Yine aynı kararın 7. maddesinde yer alan değişikliğe göre kıymetli madenler, taşlar ve eşyaların Dış Ticaret Rejimi esasları dahilinde ihraç edilmesinin serbest olduğu belirtildi.

Mevcut üçüncü fıkrada yer alan “dahil” ibaresi “hariç” şeklinde, yedinci fıkrasında yer alan “20” ibaresi “40” şeklinde, “kıymetli maden” ibaresi “altın veya 200 kilogramı aşmamak üzere standart işlenmemiş gümüş” şeklinde değiştirildi.

Yapılan açıklamaya göre standart ve standart dışı işlenmemiş kıymetli madenlerin ithal ve ihracında gümrük idarelerine beyan verilmesinin yeterli olduğu, diğer ithalat ve ihracat rejiminin karar ve yönetmeliğinin uygulanamayacağı bildirildi.

Aynı maddede yer alan bir başka açıklamada, kıymetli madenlerin ithalatının yalnızca Merkez Bankası ile kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla kıymetli madenler aracı kuruluşları tarafından yapılacağı aktarıldı. İthal edilen kıymetli madenlerin üç gün içinde Borsa İstanbul’a teslim edilmesi zorunluluğuna yer verildi.

Dahilde işleme rejimi kararı kapsamındaki standart işlenmemiş kıymetli madenlerin ithalatının, sadece Merkez Bankası ile kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla kıymetli madenler aracı kuruluşları tarafından yapılacağı açıklandı.

Söz konusu tebliğin detaylarının yer aldığı Resmi Gazete sayısında, kararın hükümlerinin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu