Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Otomotiv Sektörü Latin Amerika’da Büyümeyi Hedefliyor

Türkiye’nin önemli ihracat kapısı olan otomotiv sektörü bu alanda ilerlemek için Latin Amerika ülkelerinde istikrarlı büyüme hedefi için yeni bir adım attı. Detaylar haberde;
Türk Otomotiv Sektörü Latin Amerika’da Büyümeyi Hedefliyor
Yorum

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından yapılan açıklamaya göre Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla “Arjantin-Şili Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti” programı gerçekleştirildi. OİB Başkanı Baran Çelik, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Latin Amerika ülkelerinde etkinliklerini artırmayı hedeflediklerini kaydeden Çelik, ülkelerle iletişimleri güçlendirmek ve büyümeyi istikrarlı hale getirme için çalıştıklarını belirtti.

OİB açıklamasına göre heyete 17 Türk otomotiv firmasından 21 iş insanı, Arjantin ve Şili’den 60 alıcının katılımıyla ikili görüşmeler yapıldı.

Görüşmeler Sonucunda Önemli İş Birliklerine Kapılar Aralandı

Arjantinli ve Şilili ithalatçı, toptancı firmalara ve tesislere ziyaretlerde bulunan heyetin, ikili görüşmeler neticesinde önemli iş birliklerinin kapılarını araladığına dikkat çekildi.

Türkiye’nin Arjantin’in otomotiv ithalatında 18’inci sırada bulunduğunu bildiren Çelik, otomotiv sektörünün 2021 yılında Arjantin’e yaptığı ihracatın yüzde 74 artışla 34 milyon doları aştığını belirtti.

2022’de Arjantin’e yapılan ihracatın yüzde 13,2 artışla 38,5 milyon dolara ulaştığını kaydederek, Arjantin’in otomotiv ithalatında Brezilya’nın payının yüzde 50 civarında olduğunu ekledi.

Brezilya’nın yanı sıra Çin, Tayland, Japonya, Meksika ve Almanya’nın da Arjantin’in ithalatında önemli yer aldığını aktaran Çelik, “Biz de bu ülkeye olan ihracatımızı düzenli olarak artırmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Latin Amerika Ülkelerini Önemsiyor

Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması bulunan Şili’nin, Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği Uzak Ülkeler Stratejisi’nde yer aldığının da bilgisini veren Çelik, şu şekilde konuştu;

“Yaklaşık 110 milyar dolar ithalatı bulunan Şili’nin otomotiv ithalatı ise yaklaşık 12 milyar dolar seviyesinde. Şili’ye olan ihracatımız Arjantin’e olduğu gibi artış ivmesi yakaladı. 2021 yılında yüzde 140 artışla 98 milyon dolar ihracat yaptığımız ülkeye geçen yıl da yüzde 9,3 büyümeyle 107,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.”

Latin Amerika ülkelerini önemsediklerine dikkat çeken Çelik, bölgedeki etkinlikleri artırmaya ve iletişimi güçlendirmeye gayret ettiklerini söyledi. Söz konusu çabaların, son 2 yılda ihracat rakamlarına olumlu yansıdığını ve bu pazarda düzenli büyümeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu