Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Müteahhitlerin Yurt Dışında Üstlendiği İş 500 Milyar Dolara Yaklaştı

Verilere göre Türk müteahhitlik sektörü, bugüne kadar 134 ülkede 482 milyar dolar değerinde 11 bin 768 projeyi hayata geçirdi.
Türk Müteahhitlerin Yurt Dışında Üstlendiği İş 500 Milyar Dolara Yaklaştı
Yorum

Ticaret Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre Türk müteahhitlerin yurt dışı faaliyetleri artarak devam ediyor. Buna göre Türk müteahhitler 2020’de hedef ülkelerde yaşanan siyasi istikrarsızlıklar, konjonktürel sorunlar ve Covid-19 salgınının etkilerine rağmen 16,2 milyar dolar değerinde 371 iş üstlendi.

2021’de ise salgının dünya ekonomisinde yarattığı olumsuz etkinin azalmasına paralel olarak Türk firmalarının yurt dışında üstlendiği projelerin toplam bedeli 30,7 milyar dolar ulaştı. Bu dönemde üstlenilen proje sayısı 443 olarak kayıtlara geçti.

Yurt dışı müteahhitlik sektörü, geçen yılı küresel ekonomik sorunlar ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gölgesinde geçirirken, bu dönemde sektörün üstlendiği proje sayısı 492, toplam proje bedeli 19,1 milyar dolar oldu. Geçen yıl üstlenilen projelerin ortalama bedeli 38,8 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sektör, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde 120 proje üstlenirken, bu dönemde üstlenilen projelerin bedeli 8 milyar 933 milyon 299 bin dolar oldu. Yılın ilk 7 ayında üstlenilen projelerin ortalama bedeli ise 74,4 milyon dolara ulaştı.

Bu veriler ışığında, yurt dışı müteahhitlik sektörü, 1972’den bu yılın Temmuz ayı sonuna kadar 134 ülkede 482 milyar dolar değerinde 11 bin 768 proje üstlendi.

Rusya İlk Sırada Yer Aldı

Müteahhitlik firmaları 1972 yılından bugüne kadar yurt dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında Rusya yüzde 20,3’lük payla ilk sırada yer aldı. Rusya’da bugüne kadar 97,9 milyar dolarlık proje hayata geçirildi.

Rusya’yı yüzde 10,6’lık payla Türkmenistan takip ederken üstlenilen projelerin tutarı 50,8 milyar dolar oldu. Rusya ve Türkmenistan’ı yüzde 6,9’luk pay ve üstlenilen 33,2 milyar dolarlık projeyle Irak takip etti.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Türk müteahhitler, bugüne kadar yurt dışında 34,7 milyar dolarlık ticaret merkezi ve 30,7 milyar dolarlık havalimanı projesi gerçekleştirdi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu