Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Meyve ve Sebzeleri 106 Ülkede Talep Görüyor

Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatında son dönemde belirgin bir artış gözlenirken, bu artışın önemli bir kısmı Akdeniz Bölgesi'nde kaydedildi. Detaylar haberde;
Türk Meyve ve Sebzeleri 106 Ülkede Talep Görüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden Anadolu Ajansı (AA) muhabiri, Ocak ayında yapılan meyve ve sebze ihracatına ilişkin bilgileri değerlendirdi. Buna göre Türkiye’deki 367,1 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze dış satımının önemli bir kısmını Mersin, Antalya ve Hataylı ihracatçılar gerçekleştirdi.

Türkiye’nin Ocak ayında gerçekleştirdiği yaş meyve ve sebze ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,2 artarak dikkat çekici bir performans sergiledi.

Mersin, Ocak’ta yaş meyve ve sebze ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,1 artırarak 95,9 milyon dolara çıkardı. Bu performansla Mersin, Türkiye’nin ihracatındaki önemli bir aktör konumunu sürdürdü.

Antalya ise aynı dönemde dış satımını yüzde 10,8 artırarak 73,7 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze sattı.

Hatay’ın yaş meyve ve sebze ihracatı ise yüzde 25,7 artarak 58,5 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında diğer önemli iller arasında Şırnak, Adana, İzmir, Trabzon, İstanbul, Isparta ve Muğla yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Rusya, Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında en büyük pazar konumunu koruyarak bu dönemde 81,9 milyon dolarlık bir alım gerçekleştirdi. Rusya’nın ardından Irak ve Romanya da Türk ürünlerine büyük talep gösterdi.

Bu ülkeleri ise Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında Ukrayna, Almanya, Polonya, Bulgaristan, Hindistan, Hollanda ve Sırbistan takip etti.

Türk meyve ve sebze ihracatı, dünya genelinde 106 farklı ülkeden alıcı buldu. Bu dönemde, geçen yılın aksine Filistin, Çin, Kamerun, Tunus, Gana, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Liberya, Ekvador, Moritanya, Brezilya, Afganistan, Gabon, Küba, Sierra Leone, Gambiya, Finlandiya, Angola ve Kamboçya gibi ülkelere de ihracat gerçekleştirildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.