Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Metal Sendikası ve MESS Nihayet İşçilerin Zam Miktarında Uzlaşma Sağladı

130 bin metal işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde taraflar nihayet anlaşmaya vardı. Buna göre işçi maaşlarına ilk 6 ay %18,49, ilk yıl toplamında %25,50 zam yapıldı.
Türk Metal Sendikası ve MESS Nihayet İşçilerin Zam Miktarında Uzlaşma Sağladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 7 Ekim’den bu yana süren görüşmelerde sonunda anlaşma sağlandı. Taraflar defalarca bir araya gelirken, işçilerin protestoları ve iş bırakma eylemleriyle oldukça sancılı bir süreç geçirildi.

Ve sonunda 130 bin çalışanı ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi‘nde (TİS) uzlaşıya varıldı. Buna göre işçilere ilk 6 ay %18,49, ilk yıl toplamında ise %25,50 oranında zam yapılmasına karar verildi.

2019-2021 dönemini kapsayan sözleşme yaklaşık 200 iş yerini ilgilendiriyor.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul KavlakMESS Grup TİS kapsamındaki metal iş kolları arasında; Siemens, Ford Otosan, Mercedes, Arçelik, Tofaş, TürkTraktör, Bosch ve Renault gibi firmalar yer alıyor. Taraflar arasındaki görüşmeler ilk olarak 7 Ekim’de başlamıştı. Ancak işçilere uygulanacak zam konusunda bir türlü anlaşma sağlanamamıştı.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, dün akşam saat 19:30’da bir araya geldiklerini ve görüşmelerin sabaha kadar sürdüğünü söyledi. Metal işçisinin bir kuruşunu bile masada bırakmadıklarını ifade eden Kavlak, neticede anlaşma sağlandığını söyledi. Bu doğrultuda 1 Eylül 2019 itibarıyla 12 liranın altında olan saatlik ücretlere, 12 lirayı geçmeyecek şekilde 30 kuruş zam yapılacak.

İlaveten tüm saatlik ücretlere, sözleşmenin birinci 6 ayında %17 zam yapıldığını açıkladı. Yılın ikinci yarısı için ise %6 oranında zam uygulanacak. Enflasyonun %6’nın altına düşmesi durumunda da %6 artışın geçerli olacağını söyleyen Kavlak, geçmesi durumunda enflasyon farkının ekleneceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Üyelerin tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasına devam edileceğini belirterek, “Bütün bu kazanımların ilk 6 aylık toplam değeri, ortalama yüzde 18,49, birinci yıl için toplam değeri ortalama yüzde 25,50 olmuştur.” şeklinde açıklamada bulundu.

Türk Metal Sendikası, üyeleri için en iyi sözleşmeleri imzalayan sendikalardan biri olduğunu söyleyen Kavlak, bundan sonraki süreçte de üyelerden daha kaliteli, verimli ve üretken çalışmalar beklediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın