Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Lirası Mevduata Stopaj Desteği 6 Ay Uzatıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre TL mevduatında uygulanan stopaj desteğinin uzatıldığı bildirildi.
Türk Lirası Mevduata Stopaj Desteği 6 Ay Uzatıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında milyonlarca insanı ilgilendiren birçok karar yayımlandı. Bunlar arasında yeni asgari ücret, sigorta primi işveren desteği, sağlık sigortası primi olmak üzere birçok konu yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararnamesine göre ise 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67’nci maddesinde yer alan tevkifat oranları hakkında ekli kararın yürürlüğe konulmasına, 193 sayılı kanunun mezkur maddesi gereğince karar verildiği açıklandı.

Buna göre Türk lirasında mevduata sağlanan stopaj desteğinin süresi uzatıldı. Daha önce 31 Aralık’ta sona erecek olan destek, 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatılmış oldu.

Sigorta Primi İşveren Desteği Uzatıldı

Bugün yayımlanan bir başka duyuruda 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 10. maddesinde yer alan, çalışanların prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait bölümü için verilen desteğin 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldığı bildirildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararı Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta milyonlarca insanın beklediği asgari ücret rakamını açıkladı. 2023 yılında asgari ücretin net 8.500 TL olmasına karar verildi.

GCM Yatırım Banner

Aralık ayı boyunca devam eden toplantılar neticesinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aldığı kararların detayları ise Resmi Gazete’de yer buldu.

Yapılan açıklamada, milli seviyede tek bir asgari ücretin tespitine, işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretin 1 Ocak 2023 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında 333,60 lira olarak uygulanmasına, asgari ücret desteğinin 2023 yılı Ocak-Haziran döneminde 250 TL olarak sürdürülmesine karar verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.