Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Lirası Dolar Karşısında Merkez Bankası’nın Sadeleşme Mesajı ile Güçlendi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın sadeleşme mesajı doların, Türk lirası karşısında %2'ye yakın değer kaybetmesini sağladı.
Türk Lirası Dolar Karşısında Merkez Bankası’nın Sadeleşme Mesajı ile Güçlendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, dün akşam Türk finans sektörünün temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda sadeleşme mesajı verdi.

Çetinkaya, ana fonlama kanalı olarak haftalık reponun kullanılmasının planladığını, simetrik bir koridor olacağını, önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı ve bu seviyenin etrafında dar bir bantı işleve geçirmeyi planladıklarını söyledi. Dolar, söz konusu açıklamaların ardından lira karşısında %2’den fazla kayıp verdi.

Güne 4,67’den başlayan dolar, Merkez’den verilen sadeleşme mesajının değerlendirilmesi ile 4,60’lara indi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Türk lirası karşısında sert düşüş kaydeden dolar saat 09:20’de 4,6099 olurken, 09:50 itibariyle 4,6373’e çıkmış durumda. Dün akşam Türkiye Bankalar Birliği tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, atılacak olan yeni adımlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Çetinkaya, yılın ikinci yarısından itibaren cari açıkta iyileşme olacağını, yıllık enflasyondaki düşüşün Temmuz ayından itibaren görüleceğini ve duruma göre ilave sıkılaştırma yapabileceklerini ifade etti.

Mehmet Şimşek, her %1 faiz artışını reel sektöre ilave 10,5 milyar TL yük getirdiğini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Para ve maliye politikalarına yönelik ek tedbirlerin konulacağını söyleyen Şimşek, bankacılık sisteminin şoklara dayanıklı ve yapılandırılan kredilerin toplam krediler içindeki payının %4 civarında olduğunu dile getirdi. Reel sektörün borçlanmasıyla ilgili olarak devletin herhangi bir üslenmesinin olmayacağını ifade eden Şimşek, duruma göre özel sektöre prim vergi konusuyla ilgili olarak kamu sübvansiyonu oluşturabileceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Şimşek, tepki fonksiyonu ve alternatifler arasında en iyi tercihin gözetilerek karar verildiğini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Mehmet Şimşek sözlerine; “Sık değişen koşullara göre sık tepki değişimlerine refere edilirse politika bozulur.” şeklinde devam etti. Geçtiğim hafta 4,93’e dayanarak tarihi rekor kıran ve piyasalarda panik yaratan dolar kuru, Merkez Bankası’nın art arda 3-4 hamlesini hayata geçirmesiyle birlikte büyük oradan düşüş kaydetti. Bu sabah güne ekside başlayan kur, kayıplarını artırarak lira karşısında %2 düştü. Euro da 5,44 lira ile aşağı yönde seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.