Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ’ten Vergi Talebi: Çalışanlar Lehine Güncellenmeli

TÜRK-İŞ vergi düzenlemesi taleplerinin yer aldığı bir mektup kaleme aldı. Mektup hükümet ve muhalefete gönderildi. Ayrıntılar geliyor…
TÜRK-İŞ’ten Vergi Talebi: Çalışanlar Lehine Güncellenmeli
HABER GİRİŞ

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay ve Genel Başkan Yardımcısı Pevrul Kavlak tarafından vergide düzenleme taleplerinin yer aldığı bir mektup kaleme alındı. Mektup, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TBMM’deki parti grup başkanvekillerine gönderildi.

TÜRK-İŞ tarafından gönderilen mektupta, ücretlilerin temel giderlerinin vergi matrahından indirimine izin verilmesi, tüm sosyal yardım kalemlerinin de mümkün olduğunca SGK prim matrahına dahil edilmemesi taleplerine yer verildi.

Ücretlerde asgari ücret kadar olan tutarın 2022’den itibaren gelir vergisinden istisna tutulduğu hatırlatılarak, bunun gelirlerin vergilendirilmesindeki adaletsizliklerin çözümü için yeterli olmadığı kaydedildi.

Mektupta ücretlerde gelir vergisinden istisna tutulan söz konusu tutarın, sonraki ayların kümülatif vergi matrahına eklendi ve ücret gelirlerinin haksız şekilde yüzde 15’lik dilimi daha erken aştığına ve ardından yüzde 20 ve 27’lik dilimlerin de daha çabuk vergilendirildiği konusu yer aldı.

Brüt asgari ücretin 1999-2023 arasında 143 kat armasına karşın, gelir vergisi tarifesinin birinci diliminin 35 kat seviyesinde artırılmasının, çalışanlar üzerinde ağır vergi yükü yarattığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

2011 yılına kadar asgari ücretlilerin, yıl içerisinde ilave bir kazancı yok ise ikinci vergi dilimine hiç girmediği hatırlatılan mektupta, Temmuz 2021’den itibaren tüm asgari ücretliler ikinci vergi dilimine girerek daha yüksek oranda vergi ödemek durumunda kaldığı belirtildi.

TÜRK-İŞ mektupta, birinci vergi dilimi tutarının artırılması ve asgari ücretlilerin ikinci vergi dilimine yıl boyunca girmesinin engellenmesini talep etti. Vergi tarifesi oranlarının çalışanlar lehine güncellenmesi gerektiği ifade edildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.