Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ ve TİSK Erdoğan’dan Gelir Vergisinde Düzenleme İstedi

İşçi ve işveren temsilcilerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a talep mektubu. Gelir vergisi tarifesinde düzenleme gündeme getirildi.
TÜRK-İŞ ve TİSK Erdoğan’dan Gelir Vergisinde Düzenleme İstedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gelen son dakika bilgisine göre TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) ve TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Gelir Vergisi Tarifesi’nin düzenlenmesi ile ilgili taleplerini içeren bir mektup gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilen mektupta temel olarak gelir vergisi ilk basamağının asgari ücret brüt tutarının belirli bir miktar üstünde olmasının talep edildiği öğrenildi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol tarafından yazılan mektupta, asgari ücrete bu yıl toplamda yüzde 80,88 oranında zam yapıldığı belirtildi.

Bununla birlikte ücretlerin asgari ücrete kadar olan kısmının da vergi dışı bırakılarak çalışanların üzerindeki vergi yükünün hafifletilmeye çalışıldığı aktarıldı.

Buna karşın 2002 yılında brüt asgari ücretin 222 TL, gelir vergisi tarifesinin ilk basamağının 3.800 TL, yani asgari ücretin 17 katı olduğu hatırlatıldı. Bu oranın 2010 yılında 12, şu an ise 5 katına gerilediği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bu oranlara göre 2010 yılı ve öncesinde asgari ücret üzerinden gelir elde eden bir çalışanın ikinci vergi basamağına hiç çıkmadığı ve ücretinden kesilen gelir vergisi oranının da hiç artmadığı anımsatıldı.

Asgari Ücretliler Her Yıl Daha Fazla Gelir Vergisi Ödüyor

“Yirmi yıllık süreç içerisinde gelir vergisi tarifesinin ilk basamak tutarı yüzde 742 oranında artarken, asgari ücret yüzde 2814 oranında artmıştır. Dolayısıyla asgari ücretteki artış ile gelir vergisi tarifesinin ilk basamak tutarındaki artış paralel seyretmemiş ve bu nedenle asgari ücretliler her yıl daha yüksek oranla gelir vergisi ödemek durumunda kalmışlardır.” şeklinde açıklama yapılan mektupta, sürece dair detaylara da yer verildi.

2011 yılından itibaren bütün asgari ücretlilerin ikinci vergi basamağına çıkarak daha yüksek oranda vergi ödemek zorunda kaldıkları, bu yılın Ağustos ayından itibaren ise üçüncü vergi dilimi üzerinden değerlendirildiği belirtildi.

TÜRK-İŞ ve TİSK olarak ortak taleplerinin gelir vergisi tarifesinin ilk basamağının geçmiş yıllarda olduğu gibi yıllık asgari ücret brüt tutarının belirli bir miktar üzerinde tespit edilmesi, diğer vergi tarifesi oranlarının da ilk dilim baz alınarak çalışan lehine güncellenmesi olduğu açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.