Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’ten Kamu İşçisine Zam Talebi

İki konfederasyon tarafından 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklama yapıldı. Detaylar haberde;
TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’ten Kamu İşçisine Zam Talebi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) bugün 700 binden fazla kamu işçisinin ilgilendiren sözleşme görüşmelerinde ücretlerle ilgili talepte bulundu. İki konfederasyon konuya ilişkin ortak açıklamada bulundu.

İki konfederasyon tarafından; taban ücretlerin brüt 15 bin liraya yükseltilmesi, bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve birinci altı ay yüzde 45 zam yapılması istendi.

Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne ilişkin 2023-2024 yılı ortak taleplerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikasına (TÜHİS) iletildiği kaydedildi.

Brüt Çıplak Ücret Tabanı 15 Bin Liraya Çekilsin

İletilen talepler arasında, toplu iş sözleşmelerinin yürürlük başlangıç tarihinde aylık brüt çıplak ücretleri 15 bin liranın altında olan işçiler için ücretlerin 15 bin liraya çekilmesi ilk sırada yer aldı.

İşçi ücretlerinin tabanının 15 bin liraya çekilmesinin yanı sıra tüm ücretlere yüzde 15 oranında refah payının ilave edilmesinin de talepler arasında olduğu paylaşıldı.

Söz konusu talepler arasında refah payı ilave edilmesinin ardından toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine de zam istendi.

İşçilere Sosyal Yardım Kapsamında 2 Bin 500 Lira Verilecek

Ücretlere zam talebi ise yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında olduğu kaydedildi. Geri kalan altı aylık dönemlerde ise işçilerin aldığı brüt çıplak ücretlerine (aylık/günlük/saatlik) yüzde 5 fazlası oranında zam yapılacak.

Yapılan açıklamada, “Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı Kanuna göre ödenen ilave tediye, kapsamdaki tüm işçilere (Belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil) ödenir. İş bu ilave tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak.” ifadeleri yer aldı.

Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere, sosyal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira olarak ödeneceği de bildirildi.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu