Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ İlk Açıklamayı Yaptı: Asgari Ücret Belli Oldu mu?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2'nci toplantısının ardından TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ağar'dan açıklama geldi. Detaylar haberin içerisinde;
TÜRK-İŞ İlk Açıklamayı Yaptı: Asgari Ücret Belli Oldu mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca çalışanın 2024 yılındaki yaşam standartlarının belirleneceği asgari ücret için görüşmeler devam ediyor. Bugün 2’nci toplantısını geride bırakan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bir rakam konuşmadığı açıklandı.

İlk toplantısını 11 Aralık’ta gerçekleştiren komisyon, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının belirlenmesi için görüşüyor. Bugünkü toplantının ardından, “Bir rakam ortada yok” diyen TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, şöyle devam etti;

“Bu hafta içinde yeniden bir araya gelerek bunu mutabakata vardırmak istiyoruz ancak günü henüz belli değil. Hükümet bunu görüşüp bize haber verecek.”

Toplantıda Çalışanların da Görüşleri Alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılan toplantı, yaklaşık 1,5 saat sürdü. Toplumun tamamını ilgilendiren asgari ücret pazarlığında bugün temel ekonomik verilerin masaya yatırıldığı bildirildi.

Pazarlık görüşmelerinin devam edeceğini söyleyen Ağar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın bugünkü toplantıda olmadığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Toplantıda Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş ile hükümet, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), maliye ve işverenlerin görüşlerinin alındığını vurguladı.

Asgari ücretle çalışan kişilerin görüşlerinin alındığını da dile getiren Ağar, görüşmelerin kısa zaman içinde mutabakata varılarak bitirilmesini arzu ettiklerini paylaştı.

Asgari Ücretli Geçinemiyor

Rakam belli olmadığından bir şey söyleme imkanı olmadığına işaret ederek, geçim şartlarının belli olduğunu ve asgari ücretle çalışanların geçinemediğine dikkat çekti.

Asgari ücret ile çalışanların ev kirası, elektrik, su parasını ödeyemediklerini bildiklerini ifade eden Ağar; büyükşehirlerde 10 bin liradan aşağı ev kirası olmadığını öngördü.

Bahsi geçen durumların iyi değerlendirilmesi gerektiğinin bilgisini vererek, “Alım gücünü düşünerek markette nasıl alışveriş yapacak, haftada bir defa restorana gidebilecek mi? Bunlara pek imkan olmadığı görünmekte.” dedi.

Hükümet ve işverenin konu hakkında yaklaşımlarının iyi olduğu sürece üçlü mutabakatla sonuca gidileceği yönündeki tahminini bildirdi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, “Rakam ortada yok, o neden biz bunu daha detaylı şekilde görüşerek bir sonuca gitmeyi kısa zaman içinde düşünüyoruz.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.