Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ Başkanı: İşçilere Uygulanan Vergilendirme Adil Değil

TÜRK-İŞ Başkanı, işçinin üzerindeki vergi baskısının her yıl daha çok arttığını vurguladı. Hükümetin işçi lehine düzenleme yapmasını istedi.
TÜRK-İŞ Başkanı: İşçilere Uygulanan Vergilendirme Adil Değil
HABER GİRİŞ

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Dünya’nın haberine göre gelir vergisi oranlarında işçiler lehine düzenleme yapılmasını talep etti.

Atalay açıklamasında işçilerin asgari ücret kadar olan gelirlerinin vergi dışı bırakılmasını, ücretler üzerindeki gelir vergisi dilimlerinin işçiler lehine düzenlenmesini istediklerini bildirdi.

Aylık 8 bin lira brüt ücreti olan bir işçinin gelirinin kesintiler nedeniyle Ocak’ta net 6 bin 395 liraya düştüğünü belirten Atalay, aynı çalışanın asgari ücret kaynaklı vergi istisnası artmasına rağmen ücretinin 6 bin 52 liraya gerilediğini vurguladı.

Çalışanın yıl sonuna geldiğinde aylık bin 948 lira vergi ve SGK kesintisi ödediğinin altını çizen Atalay, bunun da ücretin yaklaşık dörtte birine karşılık geldiğini ifade etti.

İşçilerin ücretleri üzerinden adaletli olmayan bir vergilendirmeyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek, gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarında işçiler lehine düzenlemelerin yapılmasının gerekliliğinden bahsetti.

GCM Yatırım Banner

16 milyon çalışanın ve aileleriyle birlikte yaklaşık 50 milyon kişinin hükümetten bu konuda da vergi kolaylığı beklediğini iletti.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay konuşmasında, Anayasa’nın 73. maddesindeki, “Herkes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür.” hükmüne dikkat çekti.

2010 yılının Ocak ayında gelir vergisi tarifesinin asgari ücrete oranının 12,07 katı olduğunu anımsatan Atalay, bu oranın 2022’de 6,39 katına kadar gerilediğini kaydetti. İşçi üzerindeki vergi baskısının yıllar içerisinde arttığına da değindi.

Asgari ücretlilerin gelir vergisi tarifesinin yılın başında ve yıllık belirlenmesi nedeniyle bir üst dilime daha erken girerek, daha çok vergi ödemek ve daha az ücret almak zorunda kaldığını aktardı.

Çalışma hayatında çözüm bekleyen birçok sorunun olduğunu açıklayan Atalay, TÜRK-İŞ’in bu sorunların çözümü için yoğun bir mücadelede olduğunu bildirdi. Bu sorunların en önemlisinin kayıt dışı istihdam olduğunun altını çizdi.

Çalışma hayatında kayıt dışı istihdam sorunu çözülmeden sosyal diyaloğun tesis edilmesi, iş kazalarının önlenmesi, iş güvencesinin sağlanması ve diğer sorunların çözülmesinin mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, “Önümüzdeki yasama döneminde, sendikalarla müzakere edilerek, darbe anayasasının sendikal haklar üzerindeki olumsuz etkisini ve örgütlenmenin önündeki engelleri ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalı.” diye konuştu.

Asgari ücretlinin, emeklilerin ve tüm işçilerin alım gücünün korunmasının öneminden bahseden Atalay:

“Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetleri giderilmeli, taşeron işçiler kadroya alınmalı, geçici işçilerin hakları verilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.