Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk İnşaatçıların Suudi Arabistan’da Hedefi Büyük

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Türk inşaat sektörünün Suudi Arabistan'da 10 milyar dolar sözleşme hedeflediğini söyledi.
Türk İnşaatçıların Suudi Arabistan’da Hedefi Büyük
HABER GİRİŞ

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) 34. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden başkan seçilen Erdal Eren açıklamalarda bulundu. Eren, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türk inşaat sektörünün yurt dışında daha aktif olduğunu belirterek, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerin arttığını söyledi.

Suudi Arabistan büyük bir atılımın içerisinde olduğunu söyleyen Eren, “Prens Selman’ın 2030 vizyonu var. Yaklaşık 3 trilyon dolarlık yatırım yapacak ülkesinde, bunun 1,4 trilyon dolarını 3 yıl içindeki inşaat olarak anlatıyor. Dolayısıyla Suudi Arabistan’a çok büyük aktiviteyle geçen yıl faaliyetlerimizi artırmaya başladık.” ifadelerini kullandı.

Eren, Kızıldeniz’de yaşanan gerilim nedeniyle deniz ticaretinin Ümit Burnu üzerinden Afrika kıtasının etrafından dolaşılarak yapıldığını ve bu nedenle ciddi bir maliyet farkı oluştuğunu belirtti. Bu durumdan dolayı bütün dünyanın ekonomisinin etkilendiğini sözlerine ekledi.

Geçen yıl Suudi Arabistan’dan farklı alanlardan bakanların 6 kez Türkiye’ye geldiklerini belirten Eren, “Çok ciddi şekilde inşaatlara yeniden başlayacaklar. Türk firmalarını bekliyorlar. Geçtiğimiz senenin son çeyreğinde, bu görüşmelerin bir kısmı sözleşmeye bağlandı. Yaklaşık 2,7 milyar dolar sözleşmeyi imzaladık. Ama bunun yılda ortalama 10 milyar dolara çıkmasını hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna-Rusya Savaşı’na da değinen Eren, Ukrayna’nın savaş sonrasında yeniden imar edileceğini, bu süreçte Ukraynalı makamlarla sürekli temas içinde bulunduklarının bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.