Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İNŞA: Sosyal Konut Projesi Mağduriyet Yaratabilir

Sosyal konut projesi kapsamında yer alan arsa satışlarına müteahhitlerden dikkat çekici bir yorum geldi. Projede mağduriyet yaratacak konular gün yüzüne çıktı.
TÜRK-İNŞA: Sosyal Konut Projesi Mağduriyet Yaratabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) yürütülen “İlk Evim İlk İş Yerim” projesinde her geçen gün kapsam genişliyor. Proje kapsamı kamuoyuyla paylaşıldığında ilk etapta 100 bin arsanın ve 5 yılda 250 bin arsanın vatandaşa satılması planlanıyordu. Fakat yoğun talep gösterildiği için arsa sayısında artışa gidilerek 1 milyona çıkarıldı.

Başvuruları 10 Ekim itibarıyla başlayan arsa satışları ile ilgili müteahhitlerden uyarı geldi. Dünya’ya konuşan Türkiye Resmi Sektör İnşaat Müteahhitleri İşveren Sendikası (TÜRK-İNŞA) Başkanı Servet Arslan, konut fiyatlarındaki artış nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşların ev sahibi olmalarını sağlayacak bir sosyal konut projesini desteklediklerini paylaştı.

Ancak fayda sağlaması gereken bu projenin mağduriyet yaşatmaması için organize bir şekilde yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu kapsamda projenin pratiğe dönüştürüldüğünde kimi sorunların gün yüzüne çıkabileceği yönünde uyarıda bulunarak şöyle konuştu:

“Anılan projenin hayata geçirilmesi aşamasında arsaların niteliklerinin belirlenmesi, arsaların müstakil mi yoksa hisseli büyük arsalar mı olduğu, sonradan doğacak mülkiyet sorunları, imar durumu, yapı kalitesi, yapım koşulları ve planlanması ile şehir silueti konusunda estetik kaygılarının giderilmesi ile ilgili bir planlama yapılıp yapılmadığının toplumumuza açıklanmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.”

“Gecekondu Alanları Oluşabilir”

Seçimden önce hız verilen projede alınan acele kararların yaratacağı sonuçlara dikkat çeken Arslan, şehirlerin çeperlerinde devlet eliyle yeni gecekondu alanlarının oluşma tehlikesinin olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Arslan, “Bizler TÜRK-İNŞA mensubu kamu müteahhitleri olarak bu konuda iş birliği yapmaya hazırız ve uyarıyoruz; bu tür tedbirler işin başında tam organize bir şekilde planlanmazsa bu proje yüz milyonlarca metrekare sorunlu arsa ve arsa sahibi yaratılmasına, hukuk sisteminin üzerine yüzbinlerce yeni dosya yükü doğmasına ve yüksek miktarda kıymetli arsanın atıl, kullanılamaz ve muvazaalı hale gelmesine sebep olacaktır” dedi.

Arsa Başvuruları 4 Günde 67 Bine Çıktı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim Arsa ve İlk İş Yerim projesine yönelik dün yaptığı açıklamada, arsa için başvuran sayısının dört gün içinde 67 bine çıktığını söylemişti.

Arsa başvurularının 7 Kasım’da sona ereceğini hatırlatan Bakan Kurum, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik” şeklinde konuşmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.