Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum, Arsa ve İş Yeri Projesinde Merak Edilenleri Açıkladı

Bakan Kurum, İlk Evim Arsa ve İlk İş Yerim projesi hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Milyonların başvurduğu projeler için neler dedi?
Bakan Kurum, Arsa ve İş Yeri Projesinde Merak Edilenleri Açıkladı
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim Arsa ve İlk İş Yerim projesine yönelik merak edilenleri açıkladı. Arsa ve iş yeri sahibi olmak isteyenler için başvurular devam ederken Kurum, projenin açıklandığı ilk günden bu yana yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Başvuru sayısının 7,5 milyona, işlemi tamamlanmış-onaylanmış sayısının da 4 milyon 442 bine ulaştığını belirtti. Arsa başvurularının, dün başlamasına rağmen 67 bine çıktığını, iş yeri başvuru sayısının da 20 bine yaklaştığını söyledi.

İlk Evim Arsa Projesi başvuru tarihinin 10 Ekim-7 Kasım 2022 aralığında olduğunu anımsatan Kurum, il ve ilçelere göre arsa fiyatları için şöyle konuştu:

“İlçe ve merkezdeki talepleri dikkate alarak arsalarımızı belirledik. Bu arsaların değerlemelerini SPK tarafından onaylı olarak yapıyoruz. Ve bu değerin yüzde 50’sini sübvansiyonlu yapıyoruz. Vatandaşımız faizsiz bir şekilde, sabit taksitle alabilir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan TOKİ kampanyasında olduğu gibi arsa için gençlere ve emeklilere özel bir kontenjan ayrılmadığı bilgisini paylaştı.

Vatandaşların, arsa ve iş yeri olmak üzere ikisi için de başvuru yapabileceğini, ancak kurada ikisinin de çıkması durumunda birinin seçilebileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Arsa tapularının Aralık ayı itibarıyla verilmeye başlanacağını söyleyen Murat Kurum, Arsayı alan kişinin inşaata başlaması için süre zorunluluğu olup olmadığı yönünde soruya, “Biz vatandaşlarımıza altyapılarını bitirip vermek istiyoruz. Bunlar hazırlandıktan sonra vatandaşlarımız 2 yıl içerisinde tamamlayıp oturabilecek” ifadeleriyle yanıt verdi.

28 ilde 10 bin iş yeri belirlendiğini ve 350 bin liradan başladığını dile getiren Bakan, “İki yıl içinde işyerlerini tamamlayacağız” dedi.

Projenin duyurulduğu andan itibaren kira ve ev fiyatlarının durmaya başladığını aktardı. Aynı zamanda artışta düşüş gördüklerini ekledi. “Arzı arttırdığınız süreçte fiyatların da düşmesi kaçınılmaz olacaktır.” diyen Çevre Bakanı, orta ve üst gelir grubuna yönelik konut projesini Kasım ayında duyuracaklarını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.