Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Geliştirici Windows 10 ile macOS Karışımı İşletim Sistemini Hayal Etti

Türk tasarımcı Kaan Avdan, popüler işletim sistemleri Windows 10 ile macOS’u harmanladığı yeni bir konsept hazırladı.
Türk Geliştirici Windows 10 ile macOS Karışımı İşletim Sistemini Hayal Etti
Yorum

Günümüzde işletim sistemleri bilgisayar kullanıcılarının sahip olacağı deneyimde rol oynayan başlıca yazılımlar olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın büyük bölümünde Microsoft imzalı Windows 10 kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber Apple tarafından geliştirilen Mac ve MacBook ürünlerinde macOS işletim sistemine yer veriliyor. Her iki işletim sistemi de gerek tasarım gerek kullanım açısından birbirlerinden tamamen bağımsız görünüyor.

İşletim sistemleri üzerinde hazırladığı konsept videolar ile bilinen Türk tasarımcı Kaan Avdan, iki işletim sisteminden oluşan ortak bir arayüz hazırladı. Avdan geçtiğimiz günlerde macOS 11 Ventura için hayali bir tasarım hazırlamış ve dikkatleri üzerine toplamıştı. Son olarak macOS ve Windows 10’un adeta harmanlanmış bir görüntüsüne tanık oluyoruz. Videoda Başlat menüsü ve Menü Çubuğunun sahip olduğu görünüm her iki işletim sistemine alışanlar için de farklı bir deneyim sunuyor. Her iki tarafın da kullanıcılarına sunduğu çeşitli araçlar mevcut.

Tüm Uygulamalar Bir Arada

Tüm Uygulamalar Bir Arada

Konsept videoda ise bu araçlar birbirleri arasında yer değiştiriyor. Windows’a iMessages uygulaması göze çarparken, Edge tarayıcısı yerine ise Safari’ye yer veriliyor. Hızlı Erişim bölümünde Masaüstü, İndirilenler, Belgeler, Resimler, Müzik, AirDRop ve iCloud araçları bir araya toplanmış. Bununla beraber günlük saate göre değişen karanlık mod seçeneği karşımıza çıkıyor.

Her iki işletim sisteminin harmanlandığı bir konseptte Siri’nin olmaması düşünülemezdi. Avdan, Siri entegrasyonu ve iPhone üzerinden yüz tanıma işlevini bu konseptte düşünmeyi ihmal etmemiş.Ayrıca Windows 10 pencerelerinin macOS yapısı ile minimalist bir görünüme kavuşmuş olması dikkat çekiyor.

Önümüzdeki yıllarda hem Microsoft hem de Apple işletim sistemlerini sürekli güncelleyecek ve yenilikler katacaktır. Ancak her iki işletim sisteminin de oldukça farklı bir görünüme sahip olması bekleniyor. Türk tasarımcı Kaan Avdan tarafından hazırlanan macOS ve Windows 10’un bir araya toplandığı yeni işletim sistemi konseptini videodan izleyebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu