Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Enerji Şirketleri Yönünü Sırbistan’a Çevirdi

Türkiye'deki enerji şirketleri yönünü Sırbistan'a çevirdi. Biyogaz ve rüzgar enerjisi alanında yatırımlar gerçekleştirdi. Detaylar haberde...
Türk Enerji Şirketleri Yönünü Sırbistan’a Çevirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye’deki enerji şirketlerinin son dönemde Yugoslav ülkelerine yönelik hamleler dikkat çekiyor. Bu bağlamda Kosova ve Sırbistan’da Çalık Holding, Limak Grup, Güriş’in, Vulcanus ve Fortis Energy’den bahsediliyor. Kerim Ülker, bugün kaleme aldığı yazısında şirketlerin yatırımları hakkında bilgi verdi.

Ülker, Kosova’da 2012 yılından bu yana enerji dağıtım işini üstlenen Limak ve Çalık’ın kurduğu ortaklığın yanı sıra, ülkedeki ilk güneş santrali projesine talip olduğunu hatırlattı.

Kosova’da yaşanan gelişmelerin ardından Sırbistan’da Türk şirketi Vulcanus’un enerji yatırımından bahsetti.

Türk şirketi Vulcanus ve ABD’li ortağı Sunflow Holding LLC’nin ortaklığında kurulan Belgrad merkezli Windflow East’in, Sırbistan’da rüzgar parkı inşa etmek için ilk adımı attığını bildirdi.

Yine Türk yenilenebilir enerji şirketi Fortis Energy’nin ise biyogaz enerji santralini faaliyete geçirdiğini not etti.

GCM Yatırım Banner

Şirketlerin Borsadaki Hisseleri Ne Durumda?

Bahsi geçen şirketlerin borsada işlem gören hisselerini incelediğimizde Limak Grubu bünyesinde olan Limak Çimento Sanayi Ve Ticaret A.Ş’nin (LMKDC) hisseleri Şubat ayını ortalarında halka arz olmuştu. 22 Şubat’ta işlem görmeye başlayan hisseler tavan seyrini sürdürüyor. 16,20 TL’den halka arz olan hisseler 38,12 TL’den işlem görüyor.

Güriş Holding’in iştiraki olan Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş halka arza olan şirketlerin arasına yeni katıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.