Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Devletleri Rekabet Konseyi Kuruyor

Bölgesel iş birliğinin geliştirilmesi için Türk Devletleri Teşkilatı yeni bir karar aldı. Teşkilatın, Rekabet Konseyi kuracağı duyuruldu. Ayrıntılı bilgi haberde;
Türk Devletleri Rekabet Konseyi Kuruyor
HABER GİRİŞ

Nahçıvan Antlaşması ile 14 yıl önce kurulan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), Orta Asya-Kafkasya-Anadolu ve Orta Avrupa’daki varlığını pekiştirmek amacıyla Türk Devletleri Rekabet Konseyi kurma kararı aldı. Teşkilatın aldığı karar bugün Rekabet Kurumu tarafından açıklandı.

Açıklamada, Rekabet Kurumu öncülüğünde ve TDT Genel Sekreterliği koordinasyonunda Türk Devletleri Rekabet Konseyi’nin kurulma aşamasına geldiği paylaşıldı.

TDT’de yer alan ülkelerin rekabet otoritelerinin bir araya geleceği konseyde ortak karar alarak ziyaret ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmenin amaçlandığı kaydedildi.

Bölgede rekabet kültürünün geliştirilmesi için TDT üyesi devletlerin eşgüdümlü hareket edeceği ifade edildi.

Türk Devletleri Rekabet Konseyi’nin 3 Kasım Cuma gününde Kazakistan’da yapılması planlanan TDT Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi’nde gündeme geleceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Üye devletlerin rekabet otoritelerinin iş birliği ve ortak projeler geliştirmek üzere bir konsey kuracaklarına ilişkin kararın sonuç bildirgesinde yer alması beklenmektedir” denildi.

Asıl üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan olan Türk Devletleri Teşkilatı’nda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Macaristan ve Türkmenistan gözlemci statüsünde katılımcı olarak yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.