Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Borsasında Yabancı İşlemi: Portföy Belli Oldu

Borsada son 10 günde yabancı yatırımcıların en çok alım-satım yaptığı hisseler belli oldu. Hisselere ilişkin detaylar ve analizler haberin içerisinde;
Türk Borsasında Yabancı İşlemi: Portföy Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Borsada BIST 100 endeksi Ekim ayındaki rekor seviyesinin ardından düşüşe geçti. Yeni yılla birlikte toparlamaya başlayan endeks, 8-12 Ocak haftasında yaklaşık yüzde 5’e yakın yükseliş göstererek Cuma gününü 7986 puandan tamamladı.

Seçimlerin ardından değişen ekonomi yönetimiyle ülkeye yabancı yatırımcı çekme çalışmaları devam ederken, yurt içi yerleşikler Türk borsasındaki yabancı alım-satımlarını yakından takip ediyor.

İş Yatırım tarafından hazırlanan raporda son günlerde yabancı oranı artan ve azalan hisseler derlendi. Rapora göre borsada EGGUB koduyla işlem gören Ege Gübre hissesinde yabancı oranı son 10 gündür yükseliş gösteriyor.

Yatırımcısına yıllık bazda yüzde 37,11 oranında kazandıran EGGUB, 12 Ocak Cuma gününü yüzde 0,76 düşüşle 47 liradan tamamladı. Hisse bir yıllık süreçte en yüksek 66,92 lirayı test ederken, en düşük 24,52 liraya kadar geriledi.

Son 10 günde yabancı oranı NUROL GYO (NUGYO) hissesinde de yükseliş gösterdi. 1 yıllık süreç içerisinde 9,28 liraya kadar yükselen hisse, 12 Ocak’taki haftalık kapanışını 6,22 liradan yaptı.

GCM Yatırım Banner

Yaklaşık 345 Liraya Kadar Çıkan Hisseye Yabancı İlgisi Artıyor

Yatırımcısına yıllık yüzde 75,43 oranında getiri sağlayan Petrokent Turizm A.Ş. (PKENT) paylarındaki yabancı oranı son 10 gündür yükseliş gösteriyor. 1 yıllık sürede 344,75 liraya kadar çıkan hisse, Cuma günkü haftalık kapanışını 242,80 liradan yaptı.

Borsada yabancı oranı 10 gündür yükselen bir diğer hisse ise Seyitler Kimya (SEYKM) olarak kaydedildi. Hisse 12 Ocak Cuma gününü 5,85 liradan tamamladı.

Rapora göre İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (INDES) paylarındaki yabancı oranı ise son 9 gündür yükselişe geçti. Yatırımcısına yıllık yüzde 23,43 oranında getiri sağlayan hisse, 12 Ocak Cuma günkü haftalık kapanışını 5,85 lira seviyesinden yaptı.

Yabancı Oranı Düşen 5 Hisse

İş Yatırım son günlerde yabancı oranı sürekli düşen 5 hisseyi de bildirdi. Agrotech Yüksek Teknoloji Ve Yatırım A.Ş. (AGROT) paylarındaki yabancı oranının son 10 gündür sürekli düşüş gösterdiğine işaret edildi. 2023 yılının halka arzlarından olan hisse Cuma günkü haftalık kapanışını 15,40 liradan tamamladı.

Ata GYO A.Ş. hissesindeki yabancı oranının 10 gündür düşüş gösterdiği dikkat çekerken, hisse haftalık kapanışını 9,07 liradan tamamladı.

ICBCT Türkiye (ICBCT) hissesindeki yabancı oranının da 10 gündür düştüğü görüldü. Prizma Pres Matbaacılık Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PRZMA) paylarındaki yabancı oranı 10 gündür düşüşünü sürdürüyor. PRZMA hissesi 12 Ocak Cuma gününü 39,12 liradan tamamladı.

Borsada SAFKR koduyla işlem gören Safkar Ege Soğutmacılık Klima Soğuk Hava Tesisleri İhracat İthalat A.Ş. hissesindeki yabancı oranının da 10 gündür sürekli düşüş gösterdiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın