Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Turizmde Beklenti Büyük: Küresel Ekonomiye Rekor Katkı Öngörülüyor

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından yapılan açıklamada bu yıl seyahat ve turizm sektörü için rekorlar kırılacağı belirtildi.
Turizmde Beklenti Büyük: Küresel Ekonomiye Rekor Katkı Öngörülüyor
HABER GİRİŞ

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi ( WTTC ), 2024 yılında seyahat ve turizmin küresel ekonomiye rekor oranda katkı sağlamasını bekliyor.

WTTC’den yapılan açıklamada, sektörün küresel ekonomik katkısının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 11,1 trilyon dolara ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

Küresel turizm kuruluşunun 2024 Ekonomik Etki Araştırması’na (EIR) göre Seyahat ve Turizm, önceki rekoruna göre ek 770 milyar dolar katkıda bulunacak ve dünya çapında her 10 dolardan birini üreterek küresel bir ekonomik güç merkezi olarak otoritesini sağlamlaştıracağı belirtildi.

Küresel sektör pandemi öncesi refah düzeyinin üzerine çıkarken WTTC, analiz edilen 185 ülkeden 142’sinin önceki ulusal rekorlardan daha iyi performans göstermesini bekliyor.

Oxford Economic ile ortaklaşa yürütülen WTTC’nin en son araştırması, dünya çapında neredeyse 348 milyon işi destekleyen, fırsatlarla dolu bir sektör olduğunu gösteriyor. Bu, 2019’daki en yüksek noktasına kıyasla 13,6 milyon N’den fazla iş artışı anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası ziyaretçi harcamalarının 2019’daki zirve noktasına dokunarak 1,89 trilyn dolara ulaşması beklenirken, yerli turistlerin herhangi bir yıla göre daha fazla harcama yapması bekleniyor.

Ekonomik belirsizliklere ve jeopolitik sarsıntılara rağmen seyahat ve turizm sektörünün geliştiğine yer verilen açıklamada, yaklaşık 10 trilyon dolarlık ekonomik enjeksiyonla sektörün pandemi öncesi zirvesine ulaşarak dayanıklılığını artırdığına yer verildi.

WTTC Başkanı ve CEO’su Julia Simpson, “Belirsizlik ortamına rağmen Seyahat ve Turizm sektörü küresel bir ekonomik güç merkezi olmaya devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Simpson, ABD ve Çin hükümetlerinin ulusal seyahat ve turizm sektörlerini desteklemelerine ihtiyaçları olduğunu belirterek, “ABD ve Çin acı çekmeye devam ederken, diğer ülkeler uluslararası ziyaretçilerin çok daha hızlı geri döndüğünü görecek.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın