Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Turizmciler Finansman Kaynağı için Halka Arz Olmak İstiyor

Turizm sektörü temsilcileri, firmalara ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlamak için halka arz olmalarını tavsiye etti.
Turizmciler Finansman Kaynağı için Halka Arz Olmak İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hemen hemen her hafta birkaç şirketin halka arzına onay vererek, borsaya girmelerinin önünü açıyor. Bugün de Çates Elektrik Üretim, Şeker Yatırım Menkul Değerler ve Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın talep toplama işlemi gerçekleşecek.

Halka arz olmak isteyen şirketler konusunda ise her gün yeni bir tartışmanın alevlendiğini görüyoruz. Yatırımcılar bazılarının borsaya girecek nitelikte olmadığını düşünürken, en çok eleştirilen konu buradan elde edilecek kaynağın hangi alanda kullanılacağı.

Şirketlerin büyümekten ziyade mevcut borçlarını kapatmak için borsaya girdiği ve fiyatlamaların ederinin çok üzerinde olduğu gibi konular yatırımcıların en çok rahatsız olduğu durumlar arasında başı çekiyor.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) yetkilileri de sektördeki firmaların finansman sorununu çözmek için halka arz olmaları konusunda çağrıda bulundu. Halka açık şirketlerin artmasının, sektöre yabancı fon girişini hızlandıracağı düşünülüyor.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat, TTYD Başkanı Oya Narin Turizm Yatırım Forumu (Tourism Investment Forum-TIF2023) kapsamında yaptığı konuşmada, turizm sektöründeki firmalara halka arz olmaları için tavsiyede bulundu.

Şimdi Kayıt Olun

Halka Arz Sayısı Ne Kadar Artarsa Yabancı Yatırımcı da O Kadar Artar

Türkiye’nin turizm sektöründe yeni yatırımların yanında yıllık 50 bin yatak yenileme ihtiyacı olduğunu söyleyen Narin, firmaların bunu sağlayabilmek için finansman sorunu yaşadığını ifade etti.

Büyük şirketlerin yabancı fonlarla finansman ihtiyacını karşıladıklarını fakat orta ve küçük ölçekli firmalar için bu yenilenmeyi sağlamanın kolay olmadığını belirtti.

TTYD Başkan Yardımcısı Mehmet Nane de benzer açıklamalarda bulunarak, sermayenin tabana yayılması konusunda halka arzların teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Halka arz olan şirket sayısının artmasının yabancının Türkiye’ye yatırım iştahını ve güvenini de artıracağını, bireyselden ziyade çok büyük fonların sektöre yatırım yapmasına ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Yabancının İştahını Kesen 2 Konu Var

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, kendilerine düşenin turizm sektörüne gerekli desteği vermek olduğunu, bireysel ve kurumsal yatırımcılara yatırım bulma konusunda yardımcı olduklarını dile getirdi. Borsada işlem gören 19 turizm şirketi olduğunu hatırlattı.

Yatırımlar konusunda iki büyük zorluk olduğunu belirten Oya Narin, bunları imar kanunu ve tahsis sürelerinin kısalığı olarak açıkladı.

Belediyelerle imar kanunu konusunda karışıklık yaşandığını, kolay anlaşılır ve standart bir imar kanununa ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Yabancıların otel yatırımlarında Türkiye’yi çok tercih etmediğini, 49 yıllık tahsis süresinin çok az olduğunu, bu nedenle yatırım tahsis sürelerinde yeni modellere geçiş yapılması gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.