Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRİB 2024 Hedefini Açıkladı: Borsada 100 Milyar Lira İşlem Hacmi!

Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Genel Müdürü Ali Kırali, borsadabu yıl ve gelecek yıla ilişkin görüşlerini paylaştı. Detaylar geliyor…
TÜRİB 2024 Hedefini Açıkladı: Borsada 100 Milyar Lira İşlem Hacmi!
HABER GİRİŞ

Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Genel Müdürü Ali Kırali, borsanın bu yılki performansı ve gelecek yıla yönelik hedeflerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Kırali, borsada bu yıl işlem hacminin 82 milyar liraya ulaştığı bilgisini verirken, 2024 yılı hedeflerinin 100 milyar lirayı geçmek olduğunu söyledi.

İşlem hacmine göre sırasıyla buğday, mısır, arpa başta olmak üzere Antep fıstığı, baklagiller, fındık, kuru kayısı, pamuk, zeytin ve yağlı tohumlar dahil 17 ürünün ELÜS’te işlem gördüğünü ifade eden Kırali, “Piyasanın 4 yıllık faaliyet döneminde ELÜS işlem hacmi 23 kat artarak 182 milyar lira oldu.” diye konuştu.

Günlük piyasa işlem rekorunun 15 Ağustos’ta 2,4 milyar liraya, hacim ve miktar rekoru ise 4 Ağustos’ta 419 bin tona yükseldiğini belirtti.

Türkiye’de ve dünyada yaşanan olumsuzluklara rağmen verimli geçen hasat sayesinde dengeli bir tarım ürünleri piyasası gözlendiğini vurgulayan Kırali, Toprak Mahsulleri Ofisinin piyasa düzenleyici politikaları aktif bir şekilde kullanması sayesinde piyasada öngörülebilirlik ve kontrollü fiyat hareketlerinin gözlendiğini söyledi.

Piyasanın faaliyete geçtiği günden bu yana 1 milyondan fazla işlemin, 216 binden fazla kayıtlı yatırımcı tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi. TÜRİB’de işlem gören ürünlerin saklandığı 186 lisanslı deponun 10 milyon ton üzeri kapasitesiyle hizmet verdiği belirten Turali, orta vadede bu kapasitenin 20 milyon tona ulaşmasının hedeflendiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Borsada gerçekleştirilen işlemlerin güvenliği için gözetim faaliyetleri yürüttüklerini belirten Kırali, piyasa izleme ve gözetim faaliyetlerinin yapay zeka destekli bir sistemle gerçekleştirilmesi amacıyla yürüttükleri projenin de gelecek yıl tamamlanacağını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın