Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TUPRS Hissesi 165 TL’den Alınır mı? THYAO’da Beklenti Ne?

Zeynep Aktaş, Tüpraş ve Türk Hava Yolları hisselerine yönelik gelen soruları yanıtladı. Şirketlerdeki potansiyeli ve mevcut durumu değerlendirdi. İşte detaylar;
TUPRS Hissesi 165 TL’den Alınır mı? THYAO’da Beklenti Ne?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yeni rekor seviyeler görülmeye devam ediliyor. 2023 yılını 7470 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi, 2024 yılında güçlü bir yükseliş göstererek 9000 puan üzerinde kalıcı olmayı başardı. Endeks, 22 Şubat saat 15.00 itibarıyla yüzde 0,5 artışla 9392 puanla rekor tazeledi.

Uzmanların büyük bir bölümü 2024 yılında yükselişlerin devam edeceğini ve yeni rekorların görüleceğini düşünüyor. Yatırımcılar da bu süreçte doğru hisse senetlerini tercih etmek adına uzmanların ve analistlerin açıklamalarına kulak veriyor ve kazançlarını artırmak istiyor.

Ekonomim.com yazarlarından Zeynep Aktaş, yatırımcıların Tüpraş (TUPRS) ve Türk Hava Yolları (THYAO) hisselerine yönelik sorularını yanıtladı.

“Tüpraş Çok Yükseldi, Bu Seviyeden Alınır mı?”

TUPRS Hissesi 165 TL’den Alınır mı? THYAO’da Beklenti Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılına 144,4 TL’den başlayan TUPRS, 23 Şubat saat 15.40 itibarıyla yüzde 0,2 artışla 164,9 TL’den işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Tüpraş hisselerinin gerçekten de çok yükseldiğini söyleyen Aktaş, hissenin borsaya geldiği ilk işlem fiyatı düşünüldüğünde yukarından bakmanın baş dönmesine dahil yol açabileceğini belirtti. Bu şekilde bakıldığında “Tüpraş’ın yanına dahi yaklaşmamak gerekir” diye düşünülebileceğini, ancak o kadar yükseldiği halde hala insanların hala niye aldığının sorulması gerektiğini paylaştı.

Uzman, konuyu bir bakkal örneği vererek netleştirmeye çalıştı. Bir bakkalın büyüyerek markete, daha sonra ise zincir markete dönüştüğünü ifade etti. Bakkalın değeriyle zincir marketin fiyatının değerinin aynı olamayacağını kaydetti.

Tüpraş hissesinin de bu örnekten farkı olmadığını dile getiren Aktaş, şirketin uzun vadede yeşil hidrojen, sıfır karbon elektrik ve biyoyakıt gibi temiz enerji alanlarına yönelik somut ve ciddi yatırımlar yaptığını vurguladı. Bu yatırımların uzun vadede sürdürülebilirliği güvenceye aldığını, fakat gelecek üç ayda gelirin düşebileceğini belirtti.

İzmit Rafinerisindeki Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin 1 Mart’tan itibaren 3 ay üretime ara vereceğini, bu duruşun toplamda 196 milyon dolar FAVÖK kaybına yol açacağını aktardı. Uzman, Tüpraş hissesine kısa vadeli bakılmaması gerektiğini söyledi.

“THYAO’da Çok Bekledim, Neden Yükselmiyor?”

TUPRS Hissesi 165 TL’den Alınır mı? THYAO’da Beklenti Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçen yılı 228,6 TL’den tamamlayan THYAO, yüzde 0,6 düşüşle 282,7 TL’den işlem görüyor.

Hisseyi ne zaman aldığına dair bir bilgi vermeyen yatırımcının sorusunu yanıtlayan uzman, THYAO’nun Ağustos 2023’ten bu yana zirvesinde yatayda dalgalı bir seyir izlediğini belirtti. Yani soruyu yönelten yatırımcının en fazla 6 aydır beklediğini, borsada altı aylık süreye uzun denmemesi gerektiğini vurguladı.

Bir hissenin en az 3-4 yıllığına alınması gerektiğini ifade eden Aktaş, THYAO’nun fiyat grafiğinde Eylül 2021’den itibaren yükselen bir ivmeyle hareket ettiğini kaydetti.

Eylül 2021’de 12,17 TL’de olan hissenin Ağustos 2023’te 269,10 TL’ye kadar çıktığını bildirdi ve bu noktadan sonra kar satışlarının geldiğini belirtti. Hissede altı aydır yeni maliyetlerin oluştuğunu, bu sürede çok ciddi çıkış sergilememesine rağmen şirketin kar büyümesinin sürdüğünü aktardı.

Ocak ayı yolcu sayılarının da büyümeye işaret ettiğini, büyümede bir aksama yaşanmadığı sürece hissenin şirketin performansıyla uyumlu hareket edeceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın