Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüpraş’tan Bir Müjde Daha! 2. Kez Temettü Verebilir

Türkiye Petrol Rafineleri, geçtiğimiz gün temettü tutarını ve tarihini yatırımcılarla paylaşmıştı. Şirket, bu yıl içinde 2. kar payı dağıtabilir. İşte detaylar;
Tüpraş’tan Bir Müjde Daha! 2. Kez Temettü Verebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da TUPRS koduyla işlem gören Türkiye Petrol Rafineleri, geçtiğimiz gün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden net 40,8 TL temettü vereceğini duyurmuştu. Temettü dağıtım tarihi olarak ise 10 Mart Cuma belirlenmişti. Bugün tekrar açıklama yapan şirket yatırımcılarına bir güzel haber daha verdi.

TUPRS, finansal piyasalardaki gelişmelere ve şirketin likidite durumunun gelişimine göre 2023’ün ikinci yarısında uygun koşullar halinde olağanüstü genel kurul kararı ile ilave kâr payı dağıtım imkanlarının değerlendirilmesine karar verildiğini paylaştı.

Şirketin 2022’deki net karı yüzde 120 oranında artarak 21,1 milyar TL’den 47,6 milyar TL’ye yükselmişti. Hasılat yüzde 216 yükselerek 481 milyar TL’ye, brüt kar ise yüzde 313 artarak 62 milyar TL’ye çıkmıştı.

Oldukça pozitif gelen bilançolar yatırımcıları memnun etmişti. Şirket, finansal verilerin güçlü gelmesiyle ve mevcut genel kanuni yedek akçe tutarının sermayenin yüzde 20’lik sınıra ulaşmasıyla aynı yıl içinde 2. kez temettü vermeyi değerlendirecek.

TUPRS, 9 Mart gününde yatay seyrederek 644 TL seviyesinde bulunuyor. Şirketin hisseleri 2023’e 534 TL’den başlamıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.