Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüpraş Hisseleri Tarihi Bilanço Sonrası Zirve Yaptı

Tüpraş, üçüncü çeyrekte net karını 10 katına çıkardı. Beklentilerin üzerinde gelen rakamların ardından hisseler tavan yaptı.
Tüpraş Hisseleri Tarihi Bilanço Sonrası Zirve Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş’nin (Tüpraş), üçüncü çeyrek finansal raporunu açıkladı. Enerji maliyetleri artsa da bu yıl akaryakıt fiyatlarının sürekli zamlanması Tüpraş gibi şirketlere yaradı. Net karındaki artış yüzde 1000’i geçti. Şirket, üçüncü çeyrekte yüzde 98’lik kapasite kullanımıyla 7 milyon ton üretim yaptı.

8,5 milyon tona ulaşan satışlar 150 milyar 608 milyon lira ciro olarak geri döndü. 2021 yılının aynı döneminde 41 milyar 493 milyon TL ciro yapmıştı.

9 aylık satış geliri ise yıllık bazda yüzde 287 oranında artarak 94,5 milyar liradan, 365,7 milyar liraya yükseldi.

Net Dönem Karında Yüzde 1117 Artış

Net Dönem Karında Yüzde 1117 Artış
Kaynak: KAP

Tüpraş, yılın üçüncü çeyreğinde net karını yüzde 1008’lik artışla 11,6 milyar TL‘ye yükseltti. Geçen yılın aynı döneminde 1 milyar TL’nin biraz üzerinde gelen dönem karı için beklenti 8 milyar TL civarındaydı. Bunun, tarihin en yüksek üçüncü çeyrek karı olduğu belirtildi.

9 aylık net kar ise yüzde 1117 oranında artışla 2,07 milyar TL’den 23,4 milyar TL’ye ulaştı. Bu dönemde brüt kar yüzde 474 artışla 43,3 milyar liraya, özkaynaklar yüzde 64 artışla 45,4 milyar liraya çıkarken, net borcunda da yüzde 7’lik ılımlı bir yükseliş oldu.

GCM Yatırım Banner

Hisseler Güçlü Bilanço Sonrası Rekor Kırdı

Hisseler Güçlü Bilanço Sonrası Rekor Kırdı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Son kapanışını 395 liradan yapan TUPRS hisseleri, bu sabah açıklanan finansal raporun çok iyi gelmesiyle sert yükseldi. Açılışı 415 liradan yapan hisseler, seansın ilk dakikalarında 417 liranın da üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Böylelikle yıllık bazda yatırımcısına sunduğu kazanç oranı yüzde 180’i aştı. Tüpraş hisseleri son bir hafta içinde yüzde 7, bir ayda yüzde 24’ten fazla prim yaptı.

Yatırımcılar günlerdir zaten bilanço verilerini fiyatlıyordu. Ancak bu sabah açıklanan rakamların tahminlerin çok üzerinde gelmesi, hisselerin uçuşa geçmesini sağladı.

Oyak Yatırım günlük bülteninde, Tüpraş’ın 18,5 milyar TL olan FAVÖK’ünün piyasa beklentisinin yüzde 26 üzerinde geldiğini yazdı. Pozitif verilerin ardından hisse değerlendirmesi yapan kurum, “Hedef fiyatımızı 450 TL’den 540 TL’ye çekerken, %37 yükselme potansiyeli ile Endeks Üstü Getiri tavsiyemizi koruyoruz.” yorumuna yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın