Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜMTİS Kargo Çalışanlarına Beklenen Zammı Duyurdu!

TÜMTİS tarafından yapılan açıklamada UPS, Aras Kargo ve DHL Lojistik çalışanlarının ücretleri için ek zam kararının alındığı duyuruldu. Detaylar haberde;
TÜMTİS Kargo Çalışanlarına Beklenen Zammı Duyurdu!
HABER GİRİŞ

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS), örgütlü olduğu işyerlerinde ek ücret artışlarının yapıldığını duyurdu.

Sendikadan yapılan açıklamada, yılbaşında yapılan toplu iş sözleşmelerine ek olarak yüzde 30 zam kararının alındığı öğrenildi.

Zam kararı sonrası UPS, Aras Kargo ve DHL Lojistik çalışanlarının ücretlerinde asgari ücret ile aradaki farkın korunduğu ifade edildi.

Çalışanların alım gücünün gerilediğine dikkat çekilen duyuru metninde, ücretlerde yaşanan erimenin ve kayıpların önüne geçmek amacıyla sendikanın işverenlerle yürüttüğü müzakereler sonucunda ek zam kararının alındığı söylendi.

İmzalanan ek protokollerle çalışanların kazanımlarının güvence altına alındığı aktarıldı. Ayrıca ülkede yaşanan ekonomik krizin sebep olduğu yüksek enflasyon ve fahiş fiyat artışlarının çalışan ücretlerini erittiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

TÜMTİS’in açıklama metninde yer alan ifadeler şöyle:

“Üyelerimizin ücretlerindeki erimeyi telafi etmeye yönelik artışlar sağlanmıştır. Ücretler, Temmuz ayında asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk ara zam oranında artırılırken yemek ücretleri de günün koşullarına uygun hale getirilmeye çalışılmıştır.”

Maaşlar ile Asgari Ücret Arasındaki Fark Korundu

Sene başında imzalanan TİS (Toplu İş Sözleşmesi) ile maaş, ikramiye ve sosyal haklar dâhil net yüzde 63 ila 95 arasında değişen oranlarda zam yapılan DHL Lojistik Hizmetleri AŞ’de asgari ücrete yapılan zam miktarının da yansıtıldığı ifade edildi.

Böylece TİS hükmüne uygun olarak sendika üyelerinin maaşları ile asgari ücret arasındaki farkın korunduğu aktarıldı.

Yüzde 25-44 Arasında Zam Kararı Alındı

Açıklamada, İstanbul, Adana ve Mersin’de sendikanın örgütlü olduğu ambar işverenleriyle anlaşma sağlanarak yüzde 25 ila yüzde 44 arasında değişen oranlarda zam kararının alındığı bilgisi yer aldı.

Ek olarak, örgütlü olunan araç muayene istasyonları ile diğer illerdeki ambar işyerlerinde de sendikanın ek zam talebini sürdürdüğü bildirildi.

Bu işyerlerinde de üyelerin kazanımlarının korunması için sendikanın mücadelesine devam edeceği mesajı verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.