Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüm Göstergeler Doğruladı: Soluksuz Yükselecek 2 Hisse

Yüksek ihracat oranı, yabancı para pozisyonu ve nakit pozisyonu ile dinamik bir yapıya sahip olan bu iki şirketin hissesi için beklentiler olumlu.
Tüm Göstergeler Doğruladı: Soluksuz Yükselecek 2 Hisse
HABER GİRİŞ

Yatırımcılar hisse seçimi yaparken şirketlerin bilançosu, borçluluk durumu, özkaynakları, yatırımları, faaliyet alanları, ihracat oranları, yabancı para pozisyonları, net nakit pozisyonları, fiyat kazanç oranı, piyasa defter değeri olmak üzere daha birçok veriyi değerlendiriyor.

Örneğin döviz kurunun yüksek olduğu bir dönemde ihracat oranı yüksek bir şirket, yabancı para pozisyonu oranının fazla olması açısından tercih ettiklerimiz arasında olmalıdır.

Temel göstergeler ihracat oranı yüzde 40’tan fazla, yabancı para pozisyonu ve kur farkından kâr edebilme potansiyeli olan, yatırımları ve borç ödemeleri için net nakdi bulunan, finansal kaldıraç oranı yüzde 50’den küçük ve en önemlisi BIST 100 endeksine dahil şirketlerin daha ön planda tutulması gerektiğini belirtiyor.

Bu kriterleri sağlayan ve rüzgarı arkasına alarak yükseliş potansiyeli olan iki şirketi Alarko Holding (ALARK) ve SDT Uzay ve Savunma (SDTTR) olarak işaretleyebiliriz.

Alarko Holding - SDT Uzay ve Savunma Hisse Durumu
Kaynak: Paratic Piyasalar

Taahhüt, proje geliştirme, gayrimenkul, enerji, turizm, ticaret ve çeşitli sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren Alarko Holding yüzde 70,3 ihracat oranı, 2.807 milyon TL yabancı para pozisyonu, 4.470 milyon TL net nakit pozisyonu, yüzde 32,7 finansal kaldıraç oranı ile geleceğe dair olumlu beklenti sunan şirketlerin başında geliyor.

GCM Yatırım Banner

Yüzde 1,26 değer kazancıyla 96,45 liradan işlem gören ALARK, haftalık bazda yatırımcısına yüzde 4, aylık yüzde 3 ve yıllık yüzde 36 oranında getiri sundu.

Yukarıda saydığımız kriterlere uyan ikinci şirket ise yüzde 44,77 ihracat oranına sahip olan SDT Uzay ve Savunma oldu. Şirketin yabancı para pozisyonu 210,1 milyon TL, net nakit pozisyonu 763,844 milyon TL ve finansal kaldıraç oranı yüzde 46,8 olarak hesaplanıyor.

Saat 16.00 itibarıyla yüzde 1,65 yükselişle 307,5 liradan işlem gören SDTTR hissesi, son bir ayda yüzde 14’ten fazla getiri sundu. Geçen yıl halka arz olan şirketin son 52 haftalık artış oranı ise yüzde 274 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.