Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜKSİAD Açıkladı: Kuruyemiş Fiyatlarına Yüzde 100 Zam Geldi

TÜKSİAD Başkanı Murat Yıldırım, kuruyemiş fiyatlarına dair önemli açıklamalarda bulunurken talebin azaldığını söyledi. İşte detaylar...
TÜKSİAD Açıkladı: Kuruyemiş Fiyatlarına Yüzde 100 Zam Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomide yaşanan olumsuzlukla birlikte birçok ürüne zam geldi. Kuruyemişte bu zamlardan etkilenirken konuya yönelik Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Murat Yıldırım’dan açıklama geldi.

Bloomberg “Akıllı Tarım “ programına konuk olan TÜKSİAD Başkanı Yıldırım, “2022-2023 yılına girdiğimizde girdi maliyetlerinin yükselmesiyle kuruyemiş fiyatları yükseldi. Örnek verecek olursak yer fıstığı içi 70-75 TL bandındaydı fakat geçen yıl bu fiyat 15 TL bandındaydı. En temel ürümemizden biri olan ay çekirdeği 2021 yılında alış fiyatı 15 TL iken bu sene 25-30 TL arasında yer alıyor.” açıklamasında bulundu.

Kuruyemiş Fiyatlarına Yüzde 100 Zam Geldi

Üretimdeki girdi maliyetleri fazıyla arttığını söyleyen Yıldırım, son bir yılda fiyatlara yaklaşık yüzde 100 zam geldiğini kaydetti.

Satışların yüzde 30 azaldığını belirten Murat Yıldırım “Bizim sektörümüzün en büyük problemlerinden biri arz ve talep dengesinin plansız olması. Bundan dolayı fiyat istikrarsızlığı ve enflasyon ortamı olmasa bile bizim ürünlerimizde çok yaşanıyor. Bunun kötü etkilerini görüyoruz. Özellikle dünyada ihracatçı konuma gelebilmek için bu planlamayı çok iyi yapabilmemiz lazım.” diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye’nin çoğu üründe ithalatçı konumunda olduğunu belirterek ülkenin kuruyemiş tüketiminde ve üretiminde dünyada ilk sıralarda olduğunu söyledi. Ayrıca ceviz ithalatının yüzde 80 azaldığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

TÜKSİAD Başkanı Yıldırım, bazı kuruyemişlerin fiyatlarını açıkladı. Fındık içi fiyatının kilogram bazında 200-250 TL, kabuklu fındığın ise 100 TL olduğunu söyledi. Aynı zamanda Antep fıstığının kilogram fiyatının 250-350 TL, çiğ badem 300 TL ve ceviz içinin 250-300 TL olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.