Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketiciyi Aldatanlar Reklam Kurulu’nun Milyonluk Cezasından Kaçamadı

Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulu tarafından yapılan incelemeler kapsamında 24,6 milyon TL'lik ceza kesildiğini duyurdu. Detaylar haberde...
Tüketiciyi Aldatanlar Reklam Kurulu’nun Milyonluk Cezasından Kaçamadı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, 9 Ocak’ta gerçekleştirilen 341 sayılı Reklam Kurulu toplantısında, tüketiciyi aldatan reklamların ve haksız ticari uygulamaların incelendiğini açıkladı. Söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında para cezası verildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre yılın ilk toplantısında görüşülen 162 dosyadan 141’inin mevzuata aykırı bulunduğu kaydedildi.

Bu bağlamda söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 24 milyon 608 bin 587 lira idari para cezası uygulandı.

İndirimli Satıl Dosyaları Mercek Altına Alındı

Ayrıca Reklam Kurulu’nun indirimli satış reklamları ve uygulamaları hakkında da incelemelerde bulunduğu paylaşıldı. İndirimli satış dosyaları hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 7 milyon 46 bin 663 lira idari para cezası uygulandı.

Bunun yanında tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla “fiyat bilgisi içeren reklamlar ile indirimli satış reklamları ve ticari uygulamaları hakkında kılavuz” ile ilgili değişikliğe gidildiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Yapılan açıklamada “ Buna göre kılavuzda; indirimli satış kapsamında değerlendirilmeyen belirlenen mal veya hizmet gruplarında tüketiciye uzun süreli fiyat indirimi hakkı veren indirim kartları, kuponlar, sadakat programları veya tüketicileri gelecekteki satın almalarına yönelik puan birikimine izin veren uygulamaların satışa sunulan mal veya hizmetlerin büyük çoğunluğunu içerecek şekilde indirimli satış uygulaması haline dönüştüğü görüldü.” ifadeleri kullanıldı.

Tüketicilerin alışverişlerinde kullanabilecekleri kuponlar, puanlar ve teşvikler sunma gibi kısa mesaj gönderimi, internet sitesi veya mobil uygulama üzerinden onay verilmesi gibi işlemlerle kolaylıkla katılım sağlanabileceği hususların incelendiği aktarıldı.

Bahsi geçen uygulamaların tüketicilerdeki fiyat algısını bozucu ve tüketicileri yanıltıcı nitelikte olduğu aktarıldı.

Bu bağlamda kurul tarafından belirlenen karar ile kuponlar, puanlar ve teşvikler sunma yoluyla satışa çıkarılan mal ve hizmetlere ilişkin reklamlarda “indirim”, “tasarruf”, “XY karta/üyelere özel indirim/fırsat”, “indirim öncesi fiyat” gibi ibareler ile aşağı yönlü trend grafiği gibi görseller kullanılarak indirim yapıldığına ilişkin izlenim oluşturulamayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.