Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketiciyi Aldatan Reklamlara Tokat Gibi Ceza!

Ticaret Bakanlığı, zam yapmak için arka kapı yöntemi kullananlara ceza yağdırdı. Aldatıcı reklam ve uygulamalara rekor düzeyde para cezası kesildi. Detaylar haberde;
Tüketiciyi Aldatan Reklamlara Tokat Gibi Ceza!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haksız fiyat uygulamaları ve fahiş zamlara dur demek için devreye giren Ticaret Bakanlığı, tüketiciyi gramaj oyunuyla aldatanlara idari para cezası uygulamaya devam ediyor. Gramaj hilesiyle getirilen gizli zamlar için “inanç istismarı” ve “bebek suyu” gibi reklamlara, bakanlığa bağlı Reklam Kurulu tarafından toplamda 11 milyon 693 bin 933 lira idari para cezası kesildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Reklam Kurulu’nun Ekim ayında ele aldığı 139 adet dosyadan 125’inin mevzuata aykırı olduğu, ilgili dosyalar hakkında reklam ve ticari uygulamalar için durdurma cezası ile birlikte toplam 11 milyon 693 bin 933 lira idari para cezası kararının alındığı aktarıldı.

Bebek ürünlerinin satışında hem mağazalarda hem de internet ortamında ebeveynlerin hassasiyetlerini istismar edecek uygulamaların tespit edildiği, bu kapsamda çeşitli markaların mineralli sularının ‘bebek suyu’ adı altında satışının yapıldığı açıklandı.

Açıklamada, “‘Bebek suyu’ ismi ile satış için zorunlu olan yasal iznin alınmadığı, anılan ürünün bebeklere özel bir içerik ile denetimden geçmeden satışa arz edildiği ve dolayısıyla söz konusu ürünün bebek sağlığını olumlu etkileyeceğine yönelik ifadelerin mevzuata aykırı olup, bu şekilde yapılan tanıtımın tüketicileri yanıltıcı olduğuna karar verilmiştir” denildi.

Büyü ve Falcılara Erişim Engeli

Bakanlık açıklamasında, Youtube ile Instagram gibi sosyal medya platformlarında ve internet sitelerinde yapılan medyumluk faaliyetlerine da ceza kesildiği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Tüketicilerin inanç ve duygularını istismarı engellemek için ilgili hesap ve sitelere erişim engeli getirildiği açıklandı.

Açıklamada, “Medyum/büyü/fal tanıtımlarının Reklam Mevzuatında yer verilen ‘Falcı, medyum, astrolog ve benzerleri tarafından verilen hizmet reklamları … hiçbir şekilde yapılamaz’ hükmüne aykırı olduğu tespit edilmiş olup, 39 internet sitesi hakkında anılan reklamları durdurma cezası ile bu sitelere erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.