Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Mahkemesine Başvuru Sınırı Yükseltildi

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile Tüketici Hakem Heyeti'ne yapılacak başvurularda parasal sınır yeniden belirlendi.
Tüketici Mahkemesine Başvuru Sınırı Yükseltildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68. ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6. Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre yönetmelikte yer alan parasal sınırlar, 2023 yılı için yeniden değerleme oranı olarak tespit edilen yüzde 58,46 oranında artırıldı.

Yapılan değişiklikle beraber 2024 yılı için Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılacak başvurularda parasal sınır 104 bin lira olarak belirlendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Açıklamada, “İkinci fıkra uyarınca başvuru yapılabilecek ilçede Tüketici Hakem Heyetinin kurulmamış olması halinde, başvurular o ilçe kaymakamlığına yapılabilir. Başvurular, kaymakamlıklarca gereği yapılmak üzere Tüketici Bilgi Sistemine gecikmeksizin kaydedilerek Bakanlıkça belirlenen yetkili Tüketici Hakem Heyetine iletilir.” ifadesine yer verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın