Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuruda Parasal Sınırlar Artırıldı

Tüketici hakem heyetlerine başvuruda parasal sınırlar yeniden değerleme oranı nispetinde artırıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuruda Parasal Sınırlar Artırıldı
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68. ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6. Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliği yayımlandı. Söz konusu tebliğin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde 2022 yılı için yeniden değerleme oranı olarak tespit edilen yüzde 122,93 oranında artırılmasını içerdiği belirtildi.

Açıklamada, “2023 yılı için yapılacak başvurularda değeri 66.000 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda, il veya ilçe tüketici hakem heyetleri örevlidir.” ifadesine yer verildi.

Tüketici hakem heyetlerinin yetki alanı ile iş bölümünün bakanlık tarafından belirlendiği açıklandı. İl tüketici hakem heyetlerinin il sınırları içinde, ilçe tüketici hakem heyetlerinin ise ilçe sınırları içinde yetkili olduğu belirtildi.

Resmi Gazete’de yer alan tebliğe göre başvurular tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetlerine yapılabiliyor.

Eğer bulunulan yerde heyet kurulmamışsa, bu durumda ilçe kaymakamlıklarına yapılabilecek. Buraya yapılan başvurular ise gereği yapılmak üzere geciktirilmeden bakanlığın belirlediği tüketici hakem heyetlerine iletilecek.

GCM Yatırım Banner

Yeniden değerleme oranı 24 Kasım’da yayımlanan Resmi Gazete’de Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ ile belirlenmişti. Buna göre 2022 yılı için uygulanacak olan yeniden değerleme oranı yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artışı ifade eden yüzde 122,93 olarak belirlenmişti. Söz konusu oran daha önce yüzde 36,2 olarak uygulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın