Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güveni Nisan’da Dibe Vurdu! Maddi Durum Sert Çöktü

Mart’ta hafifçe yükselerek 70 üzerinde gerçekleşen tüketici güveni, Nisan’da dibe vurdu. İşte kötümserliğin boyutunu gösteren TÜİK verileri;
Tüketici Güveni Nisan’da Dibe Vurdu! Maddi Durum Sert Çöktü

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi raporu yayımlandı.

Yurt içi gündemin beklenen verilerinden olan tüketici güveni, Nisan’da tarihi düşük seviyeye geriledi. Mart ayında yüzde 1,9 artış kaydederek 72,5’e ulaşan tüketici güven endeksi, Nisan’da 67,3’e geriledi.

Tüketici Güveni Nisan’da Dibe Vurdu!

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilirken rakamın 100’den büyük olması iyimserliği, küçük olması kötümserliği gösteriyor.

Nisan’daki 67,3’lük değer, Aralık 2021’de görülen 68,9’dan sonra endeks tarihindeki en düşük değer oldu. Ayrıca Türkiye’de tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,3 oranında azaldı.

Alt endekslere bakıldığında da tüketicilerin beklentilerinde sert düşüşler olduğunu yansıttı.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Mevcut Dönemde Hanenin Maddi Durumu Çöktü!

Tüketici güvenini oluşturan alt endekslerin hepsinde düşüş oldu. En sert düşüş ise yüzde 9,8 ile mevcut dönemde hanenin maddi durumu olarak öne çıktı.

Puan Mart’ta 54,4’ken Nisan’da 49,1’e geriledi.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi ise yüzde 8,5 düşüşle mevcut maddi durumu izledi. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi yüzde 4,9 gerilerken gelecek 12 aylık genel ekonomik durum beklentisi yüzde 7,2 düşüş kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu