Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güveni Mayıs’ta Hafif Artış Kaydetti

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tüketici güveninde Mayıs ayı bir önceki aya göre hafif artış gösterdi.
Tüketici Güveni Mayıs’ta Hafif Artış Kaydetti
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi raporu yayımlandı.

Rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında artış kaydetti. Geçen ay 67,3 olan endeks, Mayıs ayında 67,6’ya yükseldi.

Tüketici güveni Mayıs ayı grafiği
Kaynak: TÜİK

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, küçük olması ise kötümser durumu göstermektedir.

Alt endekslere bakıldığında, mevcut dönemde hanenin maddi durumunda, bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında düşüş kaydedildi. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi ise yüzde 4 oranında arttı.

TÜİK’in Nisan ayı için paylaştığı tüketici güveni raporunda sert düşüş yaşanmıştı. Mart ayında yüzde 1,9’luk artış kaydeden tüketici güveni, Nisan’da 67,3’e kadar gerilemişti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.