Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güven Endeksi Eylül’de 6 Ayın En Yükseğine Çıktı

Hanehalkının ekonomiye bugün ve gelecek dönemler için beklentilerini ölçen tüketici güven endeksi sonuçları, TÜİK tarafından açıklandı.
Tüketici Güven Endeksi Eylül’de 6 Ayın En Yükseğine Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasaları bugün, saat 14.00’te açıklanacak faiz kararına odaklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül toplantısında aldığı faiz kararını açıklayacak. Onun öncesinde ise günün açıklanan ilk verisi tüketici güven endeksi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici güven endeksi sonuçlarını açıkladı. TCMB ile birlikte hazırlanan verilere göre tüketici güven endeksi Eylül ayında, Ağustos ile karşılaştırıldığında yüzde 0,3 oranında artış göstererek 72,4’e yükseldi.

Endeks, geçen ay yüzde 6,1 oranında artış göstererek 72,2 değerine çıkmıştı.

Mart ayında 72,5 geldikten sonra ivme kaybetti. Nisan’da 67,3, Mayıs’ta 67,6, Haziran’da 63,4, Temmuz’da 68,0 ve Ağustos’ta 72,2 gelen endeks, böylelikle Eylül’de son altı ayın en yükseğini kaydetmiş oldu.

Hanehakının Gelecek Döneme İlişkin İyimserliği Arttı

Hanehakının Gelecek Döneme İlişkin İyimserliği Arttı
Kaynak: TÜİK

Eylül ayında mevcut dönemde hanenin maddi durum beklenti endeksi yüzde 1,5 azalarak 53,8’den 53,0 değerine geriledi. Endeks, Ağustos’ta yüzde 16’lık ciddi bir artış göstermişti.

GCM Yatırım Banner

Önceki aya göre yüzde 1,1 azalan gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi 72,2’den 71,4’e indi.

En fazla artış ise gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksinde gerçekleşti. Endeks, yüzde 1,6 oranında artışla 72,8’den 74,0’e çıktı.

Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi yüzde 1,3 artışın ardından 89,8’den 91,0 değerine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.