Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tukaş Hisseleri JCR Derecelendirmesi Sonrası %1 Eksiye Yöneldi

Güne önceki kapanış seviyesinden başlayan Tukaş hisseleri JCR Avrasya’nın kredi derecelendirmesi sonrasında %1’e yakın değer kaybıyla hareket ediyor.
Tukaş Hisseleri JCR Derecelendirmesi Sonrası %1 Eksiye Yöneldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kredi derecelendirme şirketi JCR Eurasia, Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş hakkındaki değerlendirmesini yayımladı. Şirketin 59 yıllık marka itibarına dikkat çekilen değerlendirmede, uzun vadeli ulusal kredi notu AA- (Trk) olarak belirlendi.

Stabil görünümün korunduğu kurum analizinde, uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notu BB olarak teyit edildi. Kısa vadeli uluslararası kredi notu B derecesinde açıklandı.

JCR değerlendirmesinde şirketin çeşitlendirilmiş ürün portföyü ile gelirlerde yaratılan sürdürülebilirlik özelliğine yer verildi.
Tukaş Hisseleri %0,88 Azalışla İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Esas olarak ele alınan konular arasında; nakit olmayan yeniden değerleme kazançları göz önünde bulundurulduğunda dahi makul seviyedeki kaldıraç oranları, ağırlıklı olarak kapasite artışı ve maliyet avantajı sağlayan devam eden yatırımlarla desteklenen faaliyet hacmi büyümesi, geliri ve FAVÖK üretimini destekleyen, önde gelen ulusal zincir pazarlarından oluşan güvenilir müşteri portföyü gibi hususlar bulundu.

Bunun yanında şirketin farklı lokasyonlara yayılma gücü ile ihracat seviyesindeki büyüme potansiyeli, alacak sigortası ile desteklenen varlık kalitesi, azalan  kaldıraç ve borç oranına rağmen, ağırlıklı kısa vadeli finansman yapısının süregelen yatırımları için dışsal kaynak ihtiyacına yol açması, taze meyve ve sebzeye dayalı ana üretim faaliyetlerinde mevsimselliğe bağlı olması ve iklim koşulları, kuraklık, sel ve hastalık gibi risklere maruz kalınması gibi hususlar da JCR’ın dikkate aldığı konular arasında yer aldı.

Tukaş hisseleri satıcılı bir gün geçirirken, kredi derecelendirmesi sonrası seansın en düşüğüne yaklaştı.

GCM Yatırım Banner

Gıda sektöründe faaliyet gösteren sektör öncülerinden olan Tukaş’ın hisseleri güne yatay başladı. 6,85 TL ile önceki kapanış seviyesinden açılış yapan şirket hisseleri saat 14.00’de %0,88 ekside işlem görüyor.

6,78 ile günün en düşük seviyesini kaydedip, sonrasında 6,80’den fiyatlanmaya başladı. Tukaş hisselerinin haftalık ve aylık kazancı %2’ye yaklaştı. 5,138,922 TL işlem hacmine sahip hisselerin yıllık değişimi ise %23 düşüş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.