Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK’ten İki Yeni Rapor! O Endeksler İlk Kez Yayımlanacak

Türkiye İstatistik Kurumu, iki yeni endeks yayımlamaya başlayacağını duyurdu. İşte o yeni endeksler ve yayımlanacak tarihleri...
TÜİK’ten İki Yeni Rapor! O Endeksler İlk Kez Yayımlanacak
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından bugün yapılan duyuru ile Avrupa Birliği İş İstatistikleri mevzuatında son dönemde önemli değişiklikler olduğu belirtildi. Bu doğrultuda Kısa Dönemli İş İstatistikleri kapsamında aylık endekslere ilişkin güncellemelerin yapıldığını duyurdu.

TÜİK, yapılan çalışmalar kapsamında 2024 yılı Mart ayında yayımlanacak haber bültenleriyle ilgili değişikliklerin yapıldığını açıkladı.

TÜİK İki Yeni Raporunu Sunacak

Buna göre 11 Mart’ta yayımlanacak olacak ciro endeksleri raporunda temel yıl 2021=100 olarak güncellenecek.

Bunun yanında “Ticaret Satış Hacmi Endeksi” 11 Mart tarihinde, “Hizmet Üretim Endeksi” 14 Mart’ta ilk kez yayımlanacak.

Ticaret satış hacmi endeksi ile motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı, toptan ticaret (motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) ve perakende ticaret (motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) sektörleri için aylık olarak, sabit fiyatlarla (reel) satış hacim endeksleri 2021=100 temel yıllı olarak paylaşılacak.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca hizmet üretim endeksi ile ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek, bilgi ve iletişim, gayrimenkul faaliyetleri, mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler, idari ve destek hizmet faaliyetleri sektörleri için aylık olarak sabit fiyatlarla (reel) üretim endeksi 2021=100 temel yıllı olarak paylaşılacak.

Perakende satış endeksleri raporunun 11 Mart tarihinde yayımlanamayacağı belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:

“Perakende Satış Endeksleri Haber Bülteni’nde yayımlanan “perakende satış hacim endeksi” bu haber bülteninin altında, “perakende ciro endeksi” ise aynı tarihte yayımlanacak olan “Ciro Endeksleri Haber Bülteni” nin altında yer alacaktır.”

Yapılan duyuru kapsamında sanayi üretim endeksinin temel yılı 2021=100 olarak güncellenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.