Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Eski Başkanından Enflasyon Çıkışı! Yeniden Hesaplanmalı

TÜİK eski Başkanı Aydemir, Millet İttifak'ının iktidara geldiğinde enflasyonu geriye dönük olarak yeniden hesaplanması gerektiğini söyledi. Detaylar haberde..
TÜİK Eski Başkanından Enflasyon Çıkışı! Yeniden Hesaplanmalı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eski Başkanı Birol Aydemir, gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonun bilinçli bir şekilde düşük hesaplanarak sabit gelirlilerin yoksullaştırıldığını vurguladı.

TÜİK eski Başkanı Aydemir, Millet İttifakı’nın iktidara geldiğinde enflasyonun en az 3-4 yıl geriye dönük olarak yeniden hesaplanması gerektiğini söyledi.

Enflasyon yükselmeye başladıkça hesapla yönteminde standartların dışına çıkıldığını kaydetti.

“Yoksulluğun Ana Nedeni TÜİK’in Enflasyonu Düşük Göstermesi”

Veriler bu şekilde tekrar hesaplandığında maaş zamlarının gerçek veriye göre tekrardan hesaplanması gerektiğini bildirdi.

Aydemir, şu anda yaşanan yoksulluğun ana nedeninin TÜİK’in enflasyonu düşük göstermesi olduğunu söyledi. Bunun faturasının sabit gelirlilerin ödediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun doğru bir şekilde hesaplanmasıyla büyüme verilerinin de doğru hesaplanacağını söyleyen Aydemir, “İlk iş olarak kuralsız ekonomiyi terk edeceğiz, planlı, programlı rasyonel ekonomi modeline geri döneceğiz.” dedi.

Özellikle son bir 1,5 yılda gerçek dışı enflasyon yüzünden halkın satın alma gücünün erdiğini söyledi. Aydemir, “Emeğin milli gelirden aldığı pay 3 yılda 8 puan düştü. Bugün halk soğan alamaz halde.” değerlendirmesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın