Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK, Dış Ticaret Haddi Mart Ayı Verilerini Açıkladı

TÜİK, Mart ayı için dış ticaret haddi verilerini paylaştı. İhracat ve ithalat birim endekslerine dair veriler şu şekilde…
TÜİK, Dış Ticaret Haddi Mart Ayı Verilerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Dış Ticaret Endeksleri Mart ayı verilerini yayımlandı. Mart ayında dış ticaret haddi bir önceki aya göre azaldı.

İhracat birim değer endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,0, ham maddelerde yüzde 16,8, yakıtlarda yüzde 79,1 ve imalat sanayinde yüzde 7,9 oranında yükseldi.

İhracat birim ve değer endeksleri
Kaynak: TÜİK

İhracat birim değer endeksinde, 2022 yılı birinci çeyrekte bir önceki yılın birinci çeyreğine göre yüzde 9,4’lük artış kaydedildi.

İhracat miktar endeksi Mart’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 arttı. Endekste bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 22,3, ham maddelerde yüzde 0,8, yakıtlarda yüzde 32,7 ve imalat sanayinde yüzde 8,7 artış kaydedildi.

İhracat miktar endeksi 2022 yılı birinci çeyrekte bir önceki yılın birinci çeyreğine göre yüzde 10,4 arttı.

GCM Yatırım Banner

İthalat Birim Değer Artarken Miktar Endeksi Azaldı

İthalat birim değer ve miktar endeksleri
Kaynak: TÜİK

İthalat birim değer endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,7’lik artış kaydetti. Endekste bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 12,4, ham maddelerde yüzde 19,2, yakıtlarda yüzde 174,2 ve imalat sanayinde yüzde 10,1 artış görüldü.

İthalat miktar endeksinde ise yüzde 2,2 düşüş kaydedildi. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 19,5, ham maddelerde yüzde 7,2 ve yakıtlarda yüzde 7,1 azalırken, imalat sanayinde yüzde 1,6 arttı.

Dış ticaret haddi
Kaynak: TÜİK

Yılın ilk çeyreğinde ise bir önceki yılın birinci çeyreğine göre yüzde 3,6 artış kaydedildi. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2021 yılı Mart ayında 91,0 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 15,7 puan azalarak, Mart ayında 75,3 olarak açıklandı.

İlk çeyrekte ise geçen yılın aynı dönemine göre 19 puan azalış yaşandı ve 74,9’a geriledi. Dış ticaret  haddi verileri Şubat’ta 18,8 puan azalış kaydedilmişti. Ancak bir önceki aya göre yükseliş yaşanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.