Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! Vatandaşın Hissettiği Enflasyon Yüzde 96

Türkiye İstatistik Kurumu, tüketicilerin algıladığı enflasyondaki yıllık değişim oranının yüzde 96 olduğunu duyurdu. Detaylar haberde;
TÜİK Açıkladı! Vatandaşın Hissettiği Enflasyon Yüzde 96
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonla yaşam mücadelesi veren Türkiye’de vatandaş artan fiyatlardan şikayet ediyor. Son dönemde gündem ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyonla yaşam mücadelesi veren vatandaşın hissettiği enflasyonun aynı olmadığına ilişkin açıklamalar yer alıyor.

Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) dün yaptığı eleştirilere bugün TÜİK resmi X hesabı üzerinden yanıt verdi.

TÜİK, tüketicilerin geçmiş 12 aydaki enflasyon algısını yansıtan ve tek soruluk veri setinden elde edilebilen sonuçlardan resmi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisini eleştirmeyi “manipülatif ve “art niyetli” bir yaklaşım olarak nitelendirdi.

Haberler Çarpıtılıyor

Bazı yayın organları ile sosyal medya hesaplarında yer alan, algılanan enflasyon ile TÜFE’nin farklılaşmasına yönelik haberlerin çarpıtıldığına dikkat çekti.

TÜİK paylaşımında TÜFE’nin her ay 81 il, 228 ilçeden 564 bin 710 fiyatın derlenerek enflasyonu uluslararası standartlarda ölçen bir hesaplama sistemi olduğunun bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Basın yayın organlarında “algılanan enflasyon” olarak ifade edilen verinin, TÜİK tarafından gerçekleştirilen “tüketici eğilim anketi” kapsamında vatandaşlara yöneltilen belirli sorular kapsamında hesaplandığına işaret etti.

Söz konusu ankette, katılımcılara geçen 12 aylık dönemde tüketici fiyatlarının yüzde kaç arttığını veya azaldığını düşündüklerinin sorulduğu bildirdi. Bu soruların cevapları toplanarak ortalamalarının alınıp bu veriler kullanılarak algılanan enflasyon oranının hesaplandığı kaydedildi.

AB’ye göre Türkiye’de Fark Düşük

TÜİK tarafından gerçekleştirilen “tüketici eğilim anketi” sonuçlarının mikro verisinin açık bir şekilde kamuoyuyla paylaşıldığı ve Veri Araştırma Merkezi aracılığıyla talep eden araştırmacıların kullanımına açık olduğu vurgulandı.

Tüketicilerin geçmiş 12 aydaki enflasyon algısını yansıtan bu veri setinden elde edilen sonuçlar üzerinden resmi TÜFE verisini eleştirmenin manipülatif ve art niyetli bir yaklaşım olduğunu ileri sürdü.

TÜİK, tüketicinin enflasyon tahmini ile TÜFE arasındaki farkın doğal olduğu ve bu farkın Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi yüksek olmadığını savundu.

Algılanan enflasyon ile TÜFE arasındaki oransal farkın Avrupa Birliği ülkelerinde 5 ile 6 kata kadar çıkabildiğini anlatan TÜİK, Türkiye’de bu farkın çok daha düşük olduğunu belirtti.

2023 yıl sonunda TÜFE’nin yıllık değişim oranının yüzde 64,77 olduğunu aktaran TÜİK, buna karşılık tüketicilerin tahmininin yüzde 96 olduğuna vurguda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.