Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG’dan ‘Hissedilen Enflasyon’ Eleştirisi: Bu İtiraftır!

TÜİK'in "Hissedilen enflasyon" hesaplamasını sert bir şekilde eleştiren ENAG, bunun literatürde yeri olmadığını ve bir itiraf olduğunu belirtti.
ENAG’dan ‘Hissedilen Enflasyon’ Eleştirisi: Bu İtiraftır!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), vatandaşlar tarafından hissedilen enflasyonu yüzde 129,4 olarak hesapladığı konuşulurken, tartışmaya katılan Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) durumu sert eleştirdi.

Konuya yönelik TÜİK’ten herhangi bir resmi açıklama yapılmadı fakat Ekonomim tarafından derlenen haberde verinin kurum içinde yapılan sunumlarda paylaşıldığı not edildi.

Tartışılan konular arasında yer alırken, ENAG sosyal medya hesabından eleştirdi. Yapılan açıklamada TÜİK’in ‘hissedilen enflasyon’ farkın nedenini tüketim alışkanlıkları ve harcama kalıplarına bağladığı belirtildi.

Kamuoyunun bilmesi gereken çok önemli bir gerçek olduğunu belirten ENAG, ekonomi literatüründe ‘sunulan enflasyon’ ve ‘hissedilen enflasyon’ diye bir ayırım olmadığını bildirdi.

Hissedilen enflasyon kavramının üniversitelerde gündeme bile gelmediğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

TÜİK’in bilmesi gereken birkaç önemli konu olduğunu belirten ENAG, bunları şu şekilde açıkladı:

  • TÜİK’in fiyat verileri halkın gelir seviyesi ile uyumunu kaybetmiş, halk bundan dolayı fakirleşmiştir.
  • Fiyat verileri ile reel hale dönüştürülen ekonomik büyüme oranları da gerçeği yansıtmamaktadır. Bu ise gelir paylaşımını bozmaktadır.
  • Hissedilen enflasyon oranı, literatürde yeri olmasa da, esas itibariyle günümüz Türkiye’sinde genel fiyat endeksindeki değişimi birebir yansıtmaktadır.
  • Bu oranın TÜİK tarafından açıklanması ise tam anlamıyla bir itiraftır ve bunun hukuki sonuçları olacaktır.

Yapılan açıklamada yaşanan bu veri sorununun 2006-2013 döneminde Arjantin’de tecrübe edilenin bir karbon kopyası olduğu belirtildi.

Devlet kurumlarının yaptığı hataları dedikodu yaparak düzeltmesinin rasyonel bir yöntem olmadığı bildirildi.

ENAG’ın 2020 yılının Eylül ayından bu yana fiyat verileri ile oluşturulan enflasyon oranlarını halk ile paylaştığını, aynı çizgide kaldığını ve karalılıkla yoluna devam ettiği aktarıldı.

TÜİK 2023’ün son enflasyon oranını yıllık bazda yüzde 67,77, aylık artış yüzde 2,93 olarak açıklamıştı. ENAG ise 2023’ün son ayında enflasyonun yıllık yüzde 127,21, aylık yüzde 4,12 seviyesinde kayda geçtiğini paylaşmıştı. TÜİK yılın ilk enflasyon verisini 5 Şubat Pazartesi günü açıklayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.