Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Sanayi Üretimi Yıla Yükseliş İle Giriş Yaptı

TÜİK, ülkenin genel refahı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan sanayi üretimine ilişkin raporu yayımladı. Sanayi üretimi Ocak ayına artış ile giriş yaptı. Detaylar haberde…
TÜİK Açıkladı: Sanayi Üretimi Yıla Yükseliş İle Giriş Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sanayi sektöründe yer alan kuruluşların üretimdeki değişimini gösteren bir endeks olan sanayi üretim endeksinin, yılın ilk ayına ilişkin olan sonuçları yayımladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan raporda 2023 yılını artış ile kapatan sanayi üretimi, Ocak ayına yükseliş ile giriş yaptı.

Rapora göre sanayi üretim endeksi Ocak ayında yıllık bazda yüzde 1,1 artarken, aylık bazda değişmedi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde Ocak ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 8,4 arttı.

Sanayinin alt sektörleri aylık bazda incelendiğinde, Ocak ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,3 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,6 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,6 arttı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.