Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! Nisan-Haziran Döneminde İşsiz Sayısı Azaldı

TÜİK, 2023 yılı 2. çeyrek işgücü istatistiklerini açıkladı. İşsiz sayısı azalış gösterdi. İşte raporun detayları...
TÜİK Açıkladı! Nisan-Haziran Döneminde İşsiz Sayısı Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen hafta Haziran ayına yönelik iş gücü istatistiklerini açıklamasından sonra bugün Nisan-Haziran dönemine ilişkin işgücü istatistikleri raporu yayımladı.

Ocak-Mart döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerdeki işsiz sayısı 62 bin kişi azalarak 3 milyon 483 bin kişiye gerilediğini açıklayan TÜİK, Nisan-Haziran döneminde bu sayının 73 bin kişi azalarak 3 milyon 400 bine gerilediğini açıkladı.

Rapora göre söz konusu dönemde mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9,7  seviyesinde yer aldı. Bunun yanında işsizlik oranı erkeklerde yüzde 7,8, kadınlarda yüzde 13,4 olarak tahmin edildi.

Kadınlarda İşgücüne Katılma Oranı Yüzde 50’nin Altında Kaldı

Yılın 2. çeyreğinde mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı yüzde 48,2 olarak kayda geçti. Rakam bir önceki çeyreğe göre 151 bin kişi artarak 31 milyon 513 bin kişi oldu. Cinsiyet bazında incelendiğinde istihdam oranı erkeklerde yüzde 65,7, kadınlarda yüzde 31,1 olarak saptandı.

İstihdam edilenler sektörler bazında incelendiğinde yüzde 57,4’ü hizmet sektöründe yer aldı. Bunun yanında sanayi sektöründe yüzde 21,7, tarım sektöründe yüzde 14,7, inşaat sektöründe yüzde 6,3 olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı yüzde 53,4 olarak kayda geçti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 71,2, kadınlarda yüzde 36 oldu.

Genç Nüfusta İşsizlik Oranı Azaldı

2023 Nisan-Haziran döneminde bir önceki döneme göre 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 azalarak 18,3 olarak kayda geçti. Bu oran erkeklerde yüzde 15,1, kadınlarda yüzde 24,1 olarak tahmin edildi.

Bunun yanında Nisan-Haziran döneminde bir önceki çeyreğe göre istihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi yüzde 0,4 azaldı. 44,3 saat olarak gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı yüzde 23,5 olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.