Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜFE’ye Endeksli Kıymetlerin İskonto Oranı Artırıldı

Merkez Bankası, Türk lirasını destekleyici adımlarına devam ediyor. Bugün yapılan açıklama ile TÜFE endeksli kıymetlerin iskonto oranında değişikliğe gidildi.
TÜFE’ye Endeksli Kıymetlerin İskonto Oranı Artırıldı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Liralaşma stratejisi kapsamında aldığı kararlara bir yenisini daha ekledi.

TCMB, bankalara gönderdiği Türk lirası işlemleri ve döviz piyasasına dair değişiklikleri içeren yazıda; 2022 yılı Para ve Kur Politikası metninde, TCMB teminat havuzunda Türk lirası cinsi varlıkları destekleyici şekilde düzenlemeler yapılabileceği belirtildi.

Bunun yanında Açık Piyasa İşlemleri (APİ) fonlama yapısında Devlet İç Borçlanma Senetlerinin (DİBS) teminat olarak kullanımını artırıcı adımlar atılacağının duyurulduğu da hatırlatıldı.

Açıklamada; “Liralaşma Stratejisi çerçevesinde atılan adımların devamı olarak, TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlığının artırılması kapsamında, 22 Temmuz 2022 itibarıyla uygulanmak üzere; Türk lirası İşlemleri Uygulama Talimatı ve Döviz Piyasaları Uygulama Talimatında yer alan teminat çeşitleri ve iskonto oranları tablolarında eklerde yer alan değişikliklerin yapılması ve bu çerçevede TÜFE’ye endeksli kıymetlerin iskonto oranının yüzde 30’dan yüzde 50’ye artırılması uygun görülmüştür.” denildi.

Ek olarak swap işlemleri için uygulanan teminat blokajının minimum yüzde 50’sinin DİBS sepetinden oluşmasına, Bankalararası Para Piyasası işlemleri için DİBS teminat bulundurma koşulunun yüzde 50 olarak değiştirilmesine de karar verildi.

Liralaşma stratejisi çerçevesinde TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlıklarının değerlendirilmeye devam edileceği söylendi.

Geçen hafta yayımlanan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özet metninde de TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam ettiği bildirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar