Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜFE’ye Endeksli Kıymetlerin İskonto Oranı Artırıldı

Merkez Bankası, TÜFE'ye endeksli kıymetlerin iskonto oranını bir kez daha artırdı. Haziran başında yüzde 15 olan oranın katlanarak artırılmasının sebebi açıklandı.
TÜFE’ye Endeksli Kıymetlerin İskonto Oranı Artırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Liralaşma stratejisi kapsamında aldığı kararlara bir yenisini daha ekledi. Merkez Bankası, TÜFE’ye (tüketici fiyat endeksi) endeksli kıymetlerin iskonto oranını yüzde 50’den yüzde 60’a çıkardı.

Söz konusu karar geçen hafta yapılan 100 baz puanlık faiz indiriminin ve hemen sonrasında açıklanan kredi düzenlemesinin ardından geldi. Merkez Bankası, bankalara menkul kıymet tesis etme zorunluluğu getiren ve faizlerin düşürülmesini sağlayan bir düzenlemeyi açıklamıştı.

Bugün ise Hazine’nin yükselen maliyetlerini düşürmek ve bankaların yoğun talep gösterdiği TÜFE’ye endeksli tahvillerden uzaklaşmalarını sağlamak için iskonto oranını bir kez daha artırma kararını duyurdu.

Paylaşılan bilgiye göre bankaların teminat sepetinde TÜFE’ye endeksli tahvillerin oranı 13 Mayıs’ta yüzde 40 iken 14 Temmuz’da yüzde 19’a indi.

Banka, Haziran ayının başında yüzde 15 olan TÜFE’ye endeksli kıymetlerin iskonto oranını önce ikiye katlayarak yüzde 30’a çıkarmıştı. Ardından Temmuz ayında yüzde 50’ye, şimdi de yüzde 60’a çıkardığını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası, geçen ay bankalara yolladığı yazıda Liralaşma stratejisi çerçevesinde TL cinsi varlıkların teminat sistemindeki ağırlıklarının değerlendirilmeye devam edileceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.